Kuşlara halka

Antalya'da yapılan kuş halkalama çalışmalarıyla, göçmen kuş türlerinin popülasyonları ve göç hareketleriyle ilgili değişimleri belirleniyor.

Haberler 25.08.2010 - 09:33

Kuşlara halka

ANTALYA- Özel Çevre Koruma Kurumu'nun desteklediği Boğazkent Kuş Halkalama Projesi kapsamında Boğazkent ve Titreyengöl bölgesinde bugüne kadar 236 kuş türünün tespit edildiği, 48 türden binin üzerinde kuşa halka takıldığı bildirildi.


Proje yürütücüsü Akdeniz Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Erdoğan, gazetecilere yaptığı açıklamada, halkalama çalışmalarıyla göçmen kuş türlerinin popülasyonları ve göç hareketleriyle ilgili değişimlerin belirlendiğini söyledi.

Erdoğan, ''halkalama çalışmaları uygulamalı olarak öğrencilere ve yöre halkına çevre bilinci ve koruma alışkanlığı kazandırıyor'' dedi.

Erdoğan, şöyle konuştu:''Boğazkent ve Titreyengöl bölgesi ilkbahar ve sonbaharda en yoğun göç hareketlerinin olduğu bölgedir. Türkiye'de ve dünyada nadir görülen kuş türlerini burada gördük ve çalışmalara dahil ettik. Yaptığımız çalışmalarla Antalya'yı hem araştırma, hem de turizm açısından ilgi gören bir yer haline getirmeyi amaçlıyoruz.''
        
TİTREYENGÖL'E HALKALAMA MERKEZİ
2002-2006 yılları arasında Titreyengöl'de kuşlarla ilgili çalışmalar yaptıklarını anımsatan  Erdoğan, daha geniş çaplı çalışmalar yapmak için Titreyengöl Yatırımcılar Birliği Başkanı Ali Keleş ile görüşmeler yaptıklarını anlattı.

Titreyengöl'de kuş halkama çalışmalarına başlamak için incelemelerde bulunduklarını ifade eden Erdoğan, ''Titreyengöl bölgesini de Boğazkent bölgesi gibi yapmayı planlıyoruz. Hem eğitim, hem araştırma hem de turizme katkı sağlayacak bir çalışma yapacağız'' dedi.

Kuşlarla ilgili yaptıkları çalışmalara Akdeniz Üniversitesi öğrencilerinin yanında Türkiye ve dünyanın farklı üniversitelerinden öğrencilerin de katıldığına anlatan Erdoğan, doktora öğrencisi Leyla Özkan'ın bölgede Mahmuzlu Kızkuşu (Vanellus spinosus) göç hareketi ve üreme biyolojisini araştırdığını söyledi. Erdoğan, bu yıl yapılan çalışmada 28 yuva tespit ettiklerini, 13 ergin bireyin yakalanarak türle ilgili önlemli bilgiler sağlayacak veriler toplandığını, çok sayıda da yavru ölçümlerinin yapıldığını belirtti.
        
COLORADO ÜNİVERSİTESİ İLE İŞBİRLİĞİ
Akdeniz Üniversitesi Araştırma Görevlisi Hakan Karaardıç da, geçen yıl Colorado Üniversitesi ve Akdeniz Üniversitesi Biyoloji Bölümü'nün ortaklaşa geliştirdikleri ''Kır Kırlangıçlarında (Hirundo rustica) eşeysel seçilim karakterlerinin belirlenmesi'' adlı projesinin arazi çalışmalarını bu yılki üreme döneminde Colorado'dan gelen Matthew Reed Wilkins ve Akdeniz Üniversitesi olarak oluşturdukları ekiple birlikte başarılı bir şekilde tamamladıklarını bildirdi. Karaardıç, ''Projenin ikinci aşaması olan genetik, ses ve morfolojik analizler ise Colorado Üniversitesinde yapılacak'' dedi.Özel Çevre Koruma Kurumu Antalya İl Müdürü Selahattin Eriç ise bu çalışma sayesinde dünyada çok sayıda bilim adamı ve kuş gözlemcisinin dikkatinin bölgeye yöneldiğini söyledi. Eriç, bu çalışmalarla hem bölgenin hem de Türkiye'nin doğal zenginliklerini daha iyi tanıttıklarını belirtti.

Sayfa Yükleniyor...