Hasan Çalışkan’ın yazdığı 394 sayfalık ''Evlilik ve Aile Hayatı'' adlı kitap Kütahya’da yeni evlenen çiftlere ücretsiz olarak veriliyor.

Kitapta yer alan "Çok eşlilik yararlıdır, "Kocanın haklarından biri de ’karısını dövme’ hakkı", "Kadın yabancı erkeklerle kocasının izni olmadan konuşamaz, evden çıkamaz, çalışamaz", "Evin erkeği öfkelendiğinde evin hanımı hemen susmalı, özür dilemeli" gibi söylemler tepki çekti.

CHP'Lİ İL BAŞKANINDAN TEPKİ

Kitapta kadını aşağılayan mantık dışı söylemler olduğunu belirten CHP Kütahya İl Başkanı Zeliha Aksaz Şahbaz, kitabın kadınları ikinci sınıf vatandaş olarak gösterdiğini ve bir cinsel köle olarak tanımladığını söyledi.

MECLİS'TE DE GÜNDEME GELDİ

CHP Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet, Meclis Genel Kurulu'nda, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın bütçesi görüşülürken kitabı gündeme getirdi.

Hürriyet şöyle konuştu:

''Erkek ailenin çobanıdır' denilen ahlak ve vicdan dışı bir kitaptır bu. Okudukça tüylerim diken diken oldu. Bu kitaba göre kadın fazla şikayet etmemeli. 'Kadınlık görevini yapmayan kadın suçlu ve günahkardır' diyor. Hangi hallerde kadın dövülebilir biliyor musunuz? 'Kocası arzuladığı halde süslenmeyen kadın dövülebilir' diyor.''

Kitaba, oturumu yönetim Meclis Başkanvekili Ayşe Nur Bahçekapılı da tepki gösterdi: ''Doğruysa rahatsızlık verici bir şey. Bunu birlikte takip etmeyi teklif ediyorum.''