Kütahya ve Muğla'da orman yangını

Kütahya ve Muğla'da orman yangını çıktı. Kütahya'nın Çavdarhisar ile Emet ilçeleri arasında çıkan orman yangını kısmen, Muğla'nın Milas ilçesindeki yangın tamamen kontrol altına alındı.

Anadolu Ajansı 20.05.2020 - 17:00 | Son Güncelleme : 21.05.2020 - 04:27

kütahya.jpg

Kütahya'nın Çavdarhisar ile Emet ilçeleri arasında çıkan orman yangını kısmen kontrol altına alındı. Çavdarhisar ile Emet ilçeleri arasındaki Çatköy yakınlarında bulunan ormanlık alanda henüz belirlenemeyen nedenle yangın çıktı.

İhbar üzerine bölgeye, Emet ve Çavdarhisar ilçeleri ile kent merkezinden çok sayıda itfaiye aracı ve arazöz sevk edildi.

Kütahya Orman Bölge Müdürü Hasan Keskin, saat 16.00 sıralarında Çatköy yakınlarında çıkan yangının ekiplerin hızlı müdahalesiyle kısmen kontrol altına alındığını söyledi.

Yangının karaçam ormanında etkili olduğunu belirten Keskin, şunları kaydetti:

"Bölgedeki yoğun rüzgar nedeniyle yangın hızla yayıldı. Şu anda yangını kısmen kontrol aldık ve yayılmasını durdurduk. Yangının etkili olduğu yaklaşık 50 hektarlık alanda ekiplerimizin soğutma çalışmaları sürüyor. Yangınla mücadele çalışmalarına bölgede yaşayan köylü vatandaşlarımız da destek verdi. Çalışmalara bir yangın söndürme helikopteri, 22 arazöz, 4 dozer, 4 greyder katıldı. Balıkesir ve Uşak'tan takviye arazözlü ekipler geldi."

Keskin, ilerleyen saatlerde yangını tamamen kontrol altına almayı hedeflediklerini sözlerine ekledi.

MUĞLA'DA DA YANGIN

Kısırlar Mahallesi'ndeki ormanlık alanda henüz belirlenemeyen nedenle yangın başladı.

Rüzgarın etkisiyle yayılan alevlere çok sayıda helikopter, arazöz ve itfaiye ekibiyle müdahale edildi.

Muğla Orman Bölge Müdürü Yasin Yaprak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yangını kontrol altına aldıklarını söyledi.

Yangına etkili şekilde müdahale edildiğini belirten Yaprak, "32 arazöz, 16 su ikmal aracı ve 3 hava aracıyla müdahale ettik. Meteorolojik verilere bakıldığında nem yüzde 30, rüzgar da 20 kilometre civarındaydı. Yangın için riskli şartlar vardı" diye konuştu.

"KONTROL ALTINA ALINDI, SOĞUTMA ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR"

Bir haftadır meteorolojik şartlar nedeniyle teyakkuzda olduklarını ifade eden Yaprak, şunları kaydetti:

"Yangını şu anda kontrol altına aldık, soğutma çalışmalarımız devam ediyor. Kısmen yanan yer, şu an 50 hektar civarında diye biliyoruz ancak yangın tamamen söndürüldükten sonra detaylı ölçümler yapılacaktır. Zaman zaman orman olmayan yerlerde girinti çıkıntıları var. Bunlar ölçümler yapıldıktan sonra tekrar alan konusunda paylaşımda bulunuruz.

Rüzgarın şiddetli, nemin düşük, sıcaklığın da yüksek olması olumsuz etkiledi."

Sayfa Yükleniyor...