Kütahya'da siyanür tartışması sürüyor

Kütahya Vali Yardmcısı Horozoğlu kendilerinin hergün 10 ayrı yerden su numunesi aldıklarını ve siyanür bulgusuna rastlamadıklarını söyledi.

Haberler 18.05.2011 - 13:51

Kütahya'da 7 Mayıs günü siyanür havuzunda yaşanan çökmeden sonra sular durulmuyor.

En son Çevre Mühendisleri Odası'nın bir köyden aldıkları suda siyanür bulduklarını söylemesi üzerine Kütahya Vali Yardımcısı Mete Horozoğlu, NTV'de sorulara cevap verdi.

Horozoğlu şunları söyledi; "Siyanür tehlikesi teknik bir konu. Çevre Mühendisleri Odası’nın suda yaptıkları analizin sadece bir tane olduğunu söyleyebilirim.

7 Mayıs’ta siyanür havuzunun kendi içinde kısmi bir yıkım olmuş ancak dış çevrelerde bir sorun yaşanmamıştır. Havuz içindeki su ve çamurun dışarı çıkması mümkün değildir. Fabrikanın hizmete girdiği 1987 yılından beri havuzun temelindeki sızdırmazsızlık devam etmektedir. Bugüne kadar yeraltı suyuna karışmayansiyanür nasıl karışmıştır? Yıkım sadece havuz içinde olmuştur.

Şu anda 5. havuz yapılmaya başlanmıştı. Önümüzdeki hafta bitecek. 7 Mayıs’tan beri sabah ve akşam 10 ayrı yerleşim yerinden su alıp analiz ettiriyoruz. Bizim yaptırdığımız analizlerde hiçbir sorun çıkmadı.

Şu an seçim ortamı içinde Çevre Mühendisleri Odası’nın bir çıkarı var mı bilemiyorum. Ama onlara da gelin birlikte örnek alıp yapalım diyoruz."

Sayfa Yükleniyor...