'Kutsal topraklarda çıplak fotoğraf çekilemez'

Fotoğraf sanatçısı Spencer Tunick'in İsrail'de de çıplak insanların fotoğraflarını çekmek istemesine dinci kanattaki partiler büyük tepki verdi.

Anadolu Ajansı 11.03.2010 - 14:45

'Kutsal topraklarda çıplak fotoğraf çekilemez'

Büyük gruplar halinde çıplak insanların fotoğraflarını çekmesiyle tanınan Amerikalı fotoğraf sanatçısı Spencer Tunick'in İsrail'de de çekim yapma talebi, tartışmalara neden oldu.


Talebin gündeme geldiği İsrail parlamentosunda (Knesset) dinci kanattaki partiler, özellikle koalisyonda yer alan Şas partisinin milletvekilleri talebi öfkeyle karşıladılar ve çıplak fotoğrafları sert dille eleştirdiler.

Şas milletvekilleri, çıplak resim çektirmenin "fuhuştan" başka bir şey olmadığı görüşünü savundular.

DELİLİK!
Şas milletvekili Nissim Zeev, "kutsal topraklarda topluca çıplak fotoğraf çekme fikrinin delilik olduğunu" söyledi. "Bu fotoğrafların insanları hayvanlaştırdığı" yorumunu yapan Zeev, fotoğrafçının sanatsal bir görevi olduğunu anladığını belirterek, "Ancak fuhuşun sanat haline getirilmesi de ilginçtir" diye konuştu.

Şas partisi milletvekili, bu fikre destek veren Turizm Bakanı Stas Misezhnikov'u da eleştirdi ve "Nasıl bir Yahudi kültürüdür, nasıl değerlerdir bunlar... Hepimiz deliriyor muyuz" dedi.

Yahudi Evi (Habayit Hayehudi) partisi milletvekili Uri Orbah da fotoğrafların çekimi için önerilen yerlerden Ölü Deniz'in, dünyada deniz seviyesinin altında bulunan yegane yer olduğunu ifade edip, "Bundan sonra bu seviye daha da düşecektir" diye konuştu.

Hükümet adına eleştirileri cevaplandıran Sanayi, Ticaret ve Çalışma Bakanı Yardımcısı Orit Noked ise henüz düşünce safhasında olduğunu belirttiği proje nedeniyle milletvekillerinin endişeye kapılmasının yersiz olduğunu söyledi.

Tunick, dünyanın birçok yerinde büyük gruplar halinde çıplak insanların fotoğraflarını çekti. Tunick, dünyanın birçok yerinde büyük gruplar halinde çıplak insanların fotoğraflarını çekti.

Tunick'in, Tel Aviv limanında ve Ölü Deniz sahillerinde toplu çıplak fotoğraflar çekmek istediği ve bu amaçla Tel Aviv Belediyesine başvuruda bulunduğuna ilişkin bir haber, hafta başında İsrail basınında yer almıştı.

DÜNYAYA TANITMAK İÇİN HARİKA BİR YOL
Tel Aviv Belediyesi fikri memnunlukla karşılarken, Belediye Basın Sözcüsü, bunun Tel Aviv'i dünyaya tanıtmak için harika bir yol olduğu açıklamasını yapmıştı.

Tel Aviv'in aksine, Ölü Deniz'in içinde bulunduğu Tamar Bölgesi Konseyi Başkanı Dov Litvinoff, "Böyle bir projeye kesinlikle karşı olduğunu" belirterek, "Ben oldukça liberal ve açık görüşlü bir insanım, ama bir kamu görevlisi olarak, başında bulunduğum konseyin böyle tartışmalı bir projeye destek vereceğini sanmıyorum" dedi.

Litvinoff, her şeyden önce Ölü Deniz'in kamuya açık bir mekan olduğunu, binlerce çıplak insanın görüntü vermesinin Ölü Deniz'e değil, "kendisini artist olarak tanımlayan birine" yarar sağlayacağını kaydetti

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...