Kutudaki sis perdesi

Ergenekon soruşturmasında Gölbaşı'ndaki kazılarda bulunan sis kutusunun, Zir Vadisi ve Poyrazköy'deki kazılarda da yer aldığı iddia edildi. Kamera kayıtlarında polislerin "Eşeği sağlam kazığa bağlayalım" demesi dikkat çekti.

NTV Haber 11.01.2010 - 14:52

Ergenekon soruşturmasında tutuklanan Eski Özel Harekat Dairesi Başkanvekili İbrahim Şahin'e ait olduğu öne sürülen krokiye dayanarak Gölbaşı'nda yapılan kazılarda 5'i yeşil renkli, 12 sis kutusu ele geçirilimişti.

Davanın tutuklu sanığı Yarbay Mustafa Dönmez’in avukatı Gülten Güven’e göre, görüntü ve fotoğraflarda 12 olan sis kutusu kayıtlara 11 olarak geçiyor.

Yeşil renkli 5 kutudan birinin 3 gün sonra Yarbay Dönmez'e ait olduğu iddiasıyla Zir Vadisi'ndeki kazılarda bulunduğunu iddia ediliyor.

Avukat Güven, Zir Vadisi’ndeki sis kutusunun üç ay sonra bu kez Poyrazköy'deki kazılarda ele geçirildinin kayıtlarda yer aldığını belirtiyor.

Emniyet Müdürlüğü, stok ve kafile numarası verilen tek açık yeşil renkli sis kutusunun Poyrazköy'deki kazılarda ele geçirildiğini bildirdi.

Avukat Güven, Poyrazköy’deki ve Zir vadisi’ndeki sis kutulanın stok kafile no ve imal tarihi tespitini istedi.

‘EŞEĞİ SAĞLAM KAZIĞA BAĞLANALIM’
Zir Vadisi'ndeki kazıların ardından çıkartılan malzemeyi dizen polis memurlarının kendi gönderdikleri CD'de yaptıkları konuşmalarda dikkat çekici bulunarak savcılığa gönderildi.

Konuşmalarda şu diyalog yaşandı: “İşimizi sağlama alalım, eşeğimizi sağlam kazığa bağlayalım. Nasıl olsa kazık... Ses yok değil mi? Sesi kapat, sesleri hallediyorsunuz değil mi? Sonra...”

KAYIT YOK
Emniyet Genel Müdürlüğü kendine bağlı Özel Harekat ve Çevik Kuvvet birimlerinde sis kutusunun kullanıldığını, ancak kafile ve stok numarasına göre kayıt tutmadığını açıkladı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...