Kutup ayılarına ne olacak?

Kuzey Kutbu'nda toprakları bulunan beş ülkenin temsilcileri, kutup ayılarını yok olmaktan kurtarmanın yollarını tartışmak için Norveç'te toplandı.

18.03.2009 - 09:14

Kutup ayılarına ne olacak?

ABD, Kanada, Rusya, Danimarka ve Norveç'te 20 binden fazla kutup ayısı yaşadığı tahmin ediliyor.

Ancak kutuplardaki buzun hızla erimesi, bu hayvanların yaşam ve avlanma alanlarını tehdit ediyor.

Bazı çevrelere göre Kuzey Kutbu'ndaki buz 2020'ye dek büyük ölçüde erimiş olabilir.

Amerikalı bilim adamları da kutup ayılarının ayıbalığı avlamak için kullandıkları gezen buz tabakaları erirse, bu yüzyılın ortasına dek sayılarının üçte iki azalacağını söylüyor.

Konferansın açılış konuşmasını yapan Norveç Çevre Bakanı Erik Solheim, kutup ayılarının yaşamasının, küresel ısınma ile mücadeleye bağlı olduğunu belirtti.

Dünya Doğayı Koruma Vakfı'ndan Geoff York da durumu "Buz yoksa ayıbalığı da olmaz, ayıbalığı yoksa kutup ayısı da olmaz." sözleri ile özetledi.

Üç gün sürecek toplantıda, bu beş ülkenin kutup ayılarını korumak amacıyla 1973'te imzaladıkları bir anlaşma da gözden geçirilecek.

1973'teki anlaşma kutup ayılarının avlanmasına yasaklar getiriyor ancak insanların bir başka yolla, sera gazları ile oluşturduğu tehlikeden bahsetmiyordu.

Karada yaşayan en büyük etoburlar oldukları tahmin edilen kutup ayıları, kutupların yerli halkı İnuit'lerin masallarında insan olarak resmedilir.

İnuitler onların ayı postlarını yalnızca tundrada avlanmak için giydiklerini söylerler.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...