NTV

Kuyumcukent'e FETÖ operasyonu

Anadolu Ajansı

Türkiye

İstanbul'da Kuyumcukent'e düzenlenen FETÖ operasyonunda gözaltına alınan 2 kişi tutuklandı, 7 kişi ise serbest bırakıldı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu Savcılarından Mehmet Şenay Baygın'ın yürüttüğü Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) soruşturması çerçevesinde, aralarında örgüte ''himmet'' adı altında para topladığı iddia edilen ve kendisi de kuyumcu olan kişilerin de bulunduğu 9 şüpheli gözaltına alındı.

Emniyetteki işlemlerinin tamamlanmasının ardından Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayına getirilen zanlılar, burada soruşturmayı yürüten savcıya ifade verdi. Savcılık, şüphelilerin tamamını, tutuklanması talebiyle hakimliğe sevk etti.

İstanbul Sulh Ceza Hakimliği, örgüt için para topladığı tespit edilen kuyumcu da dahil 2 şüphelinin ''terör örgütüne üye olmak'' suçundan tutuklanmasına karar verdi.

Hakimlik, 7 şüphelinin ise adli kontrol hükümleri uygulanarak serbest bırakılmasına hükmetti. Serbest bırakılan şüpheliler hakkında yurt dışına çıkış yasağı kondu.

Konuya ilişkin bazı kuyumcuların da ''tanık'' olarak ifadesinin alındığı öğrenildi.
Bu arada, soruşturma kapsamında, örgütün ''Kuyumcukent imamı'' olduğu belirlenen zanlının ise firari olarak arandığı kaydedildi.

ETİKETLER