Kuzey Irak'ta gündem Suriye

Suriye'deki son gelişmeleri değerlendirmek üzere Kuzey Irak'a giden Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Kürt lider Barzani ile bir araya geldi. Davutoğlu, görüşmenin ardından yaptığı açıklamada 'Barzani'nin Türkiye'nin mesajını aldığını' söyledi.

01.08.2012 - 20:20

Kuzey Irak'ta gündem Suriye

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Irak'ın kuzeyindeki bölgesel Kürt yönetiminin lideri Mesud Barzani ile bir araya geldi.

Bölgesel hükümete ait Beyaz Köşk'te gerçekleştirilen görüşme, yaklaşık 3.5 saat sürdü.

Davutoğlu, görüşmede Barzani'ye, Suriye'nin kuzeyinde meydana gelen oluşumla ilgili Türkiye'nin duyduğu kaygıları ve bu duruma seyirci kalınmayacağını bildirdi.

Görüşmenin ardından kısa bir açıklama yapan Dışişleri Bakanı, şunları söyledi:

''Türkiye'nin beklentilerini çok açık bir şekilde Barzani yönetimine ilettik. Bölgesel yönetimle öncelikle Suriye başta olmak üzere terörle mücadele konularında görüşmeler yaptık.

Türkiye'nin beklentileri çok açık. Kendileriyle bölgeyle ilgili hem vizyonumuzu hem de kaygılarımızı açık bir şekilde paylaştık. Birlikte atılacak adımlar üzerine anlayış birliğimiz var. Ayrıca gelecekle ilgili kaygılarımızı da paylaştık. Bölgesel yönetim mesajımızı aldı.''" dedi.

Görüşme sonrası yapılan ortak açıklamada ise 'Suriye'de şiddete başvuran herhangi bir oluşuma izin verilmeyeceği' belirtildi.

Ülkedeki otorite boşluğu nedeniyle ortaya çıkacak şiddet ve terörün ortak tehdit olduğu belirtilen açıklamada 'terör ve aşırı grupların faaliyetlerine izin verilmeyeceği' kaydedildi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...