Kuzey Kutbu'ndaki erime tespit edilecek

İngiliz kaşif Pen Hadow ve iki arkadaşı, Kuzey Kutbu'ndaki buzul tabakasının ne kadar hızla erimekte olduğunu tespit etmeye yönelik maceralarına başladı.

Anadolu Ajansı 01.03.2009 - 15:54

Kuzey Kutbu'ndaki erime tespit edilecek

Kanada'nın 1700 kilometre kuzeyinde buzun ortasına uçakla bırakılan ekip, 1000 kilometreyi aşkın seyahatleri sırasında buz tabakasının kalınlığını ölçecek. Mayıs sonunda bitmesi beklenen araştırma şimdiye dek bu alanda yapılan en ayrıntılısı olacak.

Kuzey Kutbu'na 2003 yılında Kanada'dan tek başına ve hiçbir yardım almadan giden ilk insan olan Hadow ile arkadaşları Ann Daniels ve fotoğrafçı Martin Hartley, herbiri 100 kilo ağırlığında bilimsel malzeme ve teçhizatla yüklü kızakla yol alıyor.

Ekip, yer yer eksi 50 dereceyi bulan soğukta ağır bilimsel gereç ve haberleşme araçlarıyla günde yaklaşık 18 kilometre ilerleyecek. Ekibe iki haftada bir yiyecek ikmali yapılacak.

Seyahat programında, sıfırın altındaki sularda 100 saate yakın yüzmek de bulunuyor. Ekip, radar kullanarak toprağın haritasını çıkaracak, 20 kilometrede bir de buz tabakasından "karotaj" yöntemiyle alacağı numunelerin yoğunluğunu tespit edecek.

Atmosfer ve kutup buzulundan verileri ve özellikle buzulun kalınlığını her 10 santimetrede bir ölçen bir radarla bilgi toplamayı hedefleyen ekibin analizleriyle ilgili ilk sonuçların Eylülde açıklanması öngörülüyor.

Şimdilik, Kutup buzulunun 5 ila 100 yılda eriyeceği tahmini yürütülüyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...