Kuzey Kutbu'nun sonu

Uzmanlar, Kuzey Kutbu’nda gelecekte yapılacak ekonomik etkinliklerin dünyanın dengesini daha da fazla bozacağına dikkat çekiyorlar.

16.04.2012 - 07:58

Kuzey Kutbu'nun sonu

Uzmanlar balina ve ren geyiklerinin göçleri bundan zarar görecek diyor. Dr. Uygar Özesmi Gezegen'in Geleceği adlı radyo programında Kuzey Kutbu ile ilgili hazırlanan son rapora dikkat çekti ve şunları söyledi: "Kuzey Kutbu’na doğrudan bırakılan kirleticilerin dışında ekosistemi bozacak birçok başka neden daha var.

Boru hatları ve yol inşaatları, açık deniz sondajlarından kaynaklı gürültü kirliliği, sismik araştırma etkinlikleri veya tüm bu etkinliklere bağlı artacak ve deniz yüzeyi buzunun kırılmasına yol açacak ek bir deniz trafiği.

Raporun yazarları Kuzey Kutbu’nun sadece bir değil birçok ekosistemden oluştuğunu belirtiyor ve zarar görmeye çok açık yapısı olduğu konusunda da uyarıyor. Bölgedeki kirleticilerin kaynağı Rusya bölgesindeki madenler, petrol ve gaz tesisleri ile Novaya Zemlya bölgesindeki sivil ve askeri tesislerden nükleer atık ve nükleer silah testlerinden oluşuyor. Rapor, tek bir olası petrol bulaşmasının bile çevreye vereceği zarar, potansiyel maliyet ve sigorta anlamında en büyük risk olduğunu vurguluyor ve bu alanda birçok bilgi eksikliğinin varlığını da ekliyor."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...