Lady Gaga Çin'in kara listesinde

Çin kültür bakanlığı tarafından açıklanan yüz şarkıdan oluşan "internetteki sakıncalılar" listesinde Lady Gaga ve Beyonce gibi dünyaca ünlü pop yıldızlarının şarkıları da yer aldı.

25.08.2011 - 09:52

Lady Gaga Çin'in kara listesinde

Listedeki şarkılar arasında çoğunluğu Hong Konglu, Japon ve Tayvanlı müzisyenlerin eserleri oluştururken, Lady Gaga'nın altı, Beyonce'nin ise bir şarkısı yasaklandı. Şarkıları bulunduran interne sitelerine yollanan resmi yazıda Çin "ulusal kültür güvenliğine zarar veren" bu şarkıların 15 Eylül tarihine kadar sitelerden kaldırılması gerektiği belirtildi.

Çin'de geçerli olan düzenlemeye göre müzik eserlerinin resmi kurumlardan onay alması gerekiyor.

2009 yılında yürürlüğe giren düzenleme "kalitesiz ve bayağı" müzik eserlerinin önlenmesi ve fikri-sınaî hakların denetlenmesi gerekçesiyle uygulamaya kondu.

Kültür bakanlığının internet sayfasında sunulan listedeki şarkıların yalnızca yasa dışı müzik sitelerini hedef alıp almadığı ise bilinmiyor.

Lady Gaga yasaklanan altı şarkısı 'The Edge of Glory', 'Hair, Marry the Night', 'Americano', 'Judas' ve 'Bloody Mary' olurken, Beyonce'un 'Run the World' (Girls) parçası kara listeye girdi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...