"Beni aslında olmadığım biri gibi seviyorlar. Olduğum kişiden ise nefret ediyorlar."

Çağdaş İngiliz edebiyatının başarılı temsilcisi David Peace, sadece kazandığı başarılarla değil kişilik özellikleriyle de futbol dünyasının gelmiş geçmiş en ilgi çekici karakterlerinden olan Brian Clough'ın ağzından Leeds United'ta geçirdiği kısa teknik direktörlük macerasını anlatıyor. Clough'ın trajik bir sakatlıkla son bulan futbolculuk anıları, yıldızının parladığı Derby County'deki yılları ve Leeds'ten ayrılan selefi Don Revie'nin gölgesinde geçirdiği 44 lanet gün Peace'in kalemiyle yeniden canlanıyor.

Lanet Takım'da, yani Leeds United'ta geçirdiği günler boyunca Clough'ın kafasının içinde gezinen Peace, futbol dünyasının bu efsanevi figürünü anılmaya değer roman karakterleri arasına katıyor. Sinemaya da uyarlanan Lanet Takım alışıldık "dipten zirveye" çıkan bir başarı öyküsü değil, "takım ruhu, kahramanlık ve zafer" klişeleri içermiyor. Spor dünyasının kirli yüzünü tüm gerçekçiliğiyle etkileyici ve benzersiz bir biçimde resmediyor.

David Peace, 1967 Ossett doğumlu İngiliz yazar. Manchester Polytechnic’teki eğitimini yarıda bırakıp İstanbul’a geldi ve İngilizce öğretmenliği yaptı. 1994’te Tokyo’da öğretmenlik yapmaya başladı, halen orada yaşamaktadır.

The Red Riding Quartet isimli dörtlemesiyle 2003’te Granta En İyi Genç İngiliz Romancı ödülünü, GB84 adlı romanıyla da 2004’te James Tait ödülünü kazandı.

Yazarın tüm dünyada ilgiyle karşılanan ve sinemaya uyarlanan The Damned United adlı romanı da yayına hazırlanmaktadır. Tokyo Üçlemesi, Tokyo Sene Sıfır ve İşgal Altındaki Şehir’in ardından, Tokyo Regained ile devam edecektir.

'Lanet Takım' Kıvanç Koçak'ın çevirisiyle Sel Yayıncılık'tan çıktı.