'Laubali' eleştiri, 'maganda' hakaret

Başbakan Erdoğan’ın üslubu için “maganda” diyen CHP lideri Deniz Baykal, 5 bin TL tazminat ödemeye mahkum edildi. Erdoğan'ın, Baykal'ın "laubali" sözüne açtığı dava ise reddedildi.

Anadolu Ajansı 29.09.2009 - 12:24

'Laubali' eleştiri, 'maganda' hakaret

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın CHP Genel Başkanı Deniz Baykal hakkında açtığı iki dava bugün Ankara 13. Asliye Hukuk Mahkemesi'nde görüldü.

Duruşmalara Başbakan Erdoğan'un avukatı Muammer Cemaloğlu ile CHP lideri Deniz Baykal'ın avukatı İlsu Çatak katıldı.

İlk duruşmada mahkeme başkanı davanın kısmen kabul edildiğini belirterek, CHP lideri Baykal'ın, Başbakan Erdoğan'a yasal faiziyle birlikte 5 bin TL manevi tazminat ödemesine karar verdi.

Davanın dilekçesinde, Murat Yetkin'in, Radikal gazetesinde yayınlanan 27 Şubat 2009 tarihli köşe yazısında, CHP Genel Başkanı Baykal ile yaptığı söyleşiden bazı kesitlere yer verdiği aktarılmıştı.

Dilekçede, köşe yazısında, Baykal'ın, Erdoğan ile ilgili, ''Bizim bu iyi niyetli ve yapıcı yaklaşımımıza ne dedi Başbakan? 'Kendi işine bak' dedi, 'İktidara gelmek için kırk fırın ekmek yemen lazım' dedi. Karşılığı bu mudur? Şimdi soruyorum: Sen ne biçim siyasetçisin? Bir maganda üslubudur gidiyor. Türkiye de bunu seyderiyor. Bu sorumsuzluklar karşılıksız mı kalacak? Bu maganda üslubunun bir sonu olacak mı?'' ifadelerinin yer aldığı kaydedilmişti.

Baykal'ın bu ifadelerinin eleştiri ve ifade özgürlüğü hak ve görev sınırlarını aştığının kaydedildiği dilekçede, Baykal'dan, yasal faiziyle birlikte 50 bin TL manevi tazminat talep edilmişti.

'LAUBALİ' DEMİŞTİ
Başbakan Erdoğan'ın, TBMM'de CHP grup toplantısında yaptığı konuşmada ''kişilik haklarına saldırıda bulunduğu'' iddiasıyla açtığı ve 50 bin TL'lik manevi tazminat istediği dava ise reddedildi.

Mahkeme Başkanı, Erdoğan'a yönelik sözlerinin, siyasi nitelikli sert bir eleştiri niteliği taşıdığı''nı belirtti.

Davanın dilekçesinde, Deniz Baykal'ın, 17 Şubat 2009 tarihinde, TBMM'de partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, ''Türkiye, bir büyük sıkıntının, bunalımın içinde bir yandan, öte yandan böyle bir tablonun birinci derecede sorumlusu olması gereken Başbakan, Türkiye'de bugüne kadar hiçbir başbakanda görmediğimiz laubali bir üslup içinde, ne yapacağını şaşırmış vaziyette ona saldırıyor, buna saldırıyor, sanki bu sorunlar onu ilgilendirmiyormuş gibi garip bir manzara içinde bir tabloyla karşı karşıya kalıyoruz'' şeklinde ifadeler kullandığı kaydedilmişti.

''Baykal'ın, konuşmasında, Başbakan Erdoğan'ın şahsiyet haklarına tecavüz niteliğinde; şeref, haysiyet ve onuruna yönelik gerçek dışı, tahkir ve tezyif edici isnat ve ithamlara, fevkalade ağır, katlanılması ve tahammülü gayrı kabil hakaretlere'' yer verdiği ifade edilen dilekçede, Baykal'dan, yasal faiziyle birlikte 50 bin TL manevi tazminat talep edilmişti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...