Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Enerji Komisyonu üyesi Orhan Örücü, led teknolojisinin hayatımıza yeni giren bir teknoloji olduğunu belirterek, ''led teknolojisi sayesinde bir evin elektrik giderlerinde ayda yüzde 30'u aşan oranlarda enerji tasarrufu sağlanabilir'' dedi.

Led teknolojisinin çok düşük enerji tükettiğini ve ışık etkinliğinin yüksek olmasının yanı sıra çok uzun ömrü olduğuna dikkati çeken Örücü, led aydınlatma sistemlerinin her yerde kullanılabilme özelliğine sahip olduğunu söyledi.

Örücü, yaygın olarak kullanılan florasanların içerisinde sağlığa zararlı maddelerin olmasına karşın led ampullerde bunların olmadığını ifade ederek, ledlerin darbelere ve ısıya karşı da daha dayanıklı olduğunu, kolay montaj yapılabildiğini ve bakım maliyetinin de bulunmadığını kaydetti.

Yaygın olarak kullanılan ampullerin en büyük probleminin ''ısınma'' olduğunu belirten Örücü, şunları kaydetti:

''Led ampullerde ısınma gibi bir problem yok. Son gelişen teknolojiyle beraber 120 derecelik bir açıya kadar ışık yayabilme özelliğine sahip. Ama en önemlisi çok büyük tasarruf sağlaması. Düşük voltajlı adaptörlerle mevcut aydınlatma kalitesi, hatta daha da yüksek kalitede aydınlatma sağlayan led teknolojisinin aile bütçesine katkısı yadsınamaz. Bu teknoloji, ayda 60 lira elektrik faturası ödeyen 3 artı bir büyüklükteki bir evde yaklaşık 20 liranın cepte kalacağı anlamına gelir.''

Tüketicinin bilinçlenmesi için meslek örgütleri başta olmak üzere basın yayın organlarına da görevler düştüğünü belirten Örücü, tüketicinin doğru yerde doğru fiyata doğru malı alması gerektiğini vurguladı. Örücü, led teknolojisi ürünlerinin çevre dostu ve yeni teknoloji ürünleri olduğu için fiyatının diğer ürünlere göre biraz daha pahallı olduğunu belirterek, ''Ancak led armatürleri diğer ürünlere oranla çok daha uzun ömürlü ve ledli ampullerin ısı sorunu olmadığı için de diğer ampullerde olan sorunlarla karşılaşılmamakta'' diye konuştu.

''GELECEĞİN TEKNOLOJİSİ LEDLİ IŞIKLAR''
Ankara'da aydınlatma malzemeleri satan Bülent Köseoğlu ise ledli ışık sistemlerinin Asya ülkeleri başta olmak üzere tüm dünyada yaygın halde kullanıldığına dikkati çekerek, yakın gelecekte ledli aydınlatma sistemlerinin diğer aydınlatma sistemlerinin yerini alacağını kaydetti.

''Çok iyi bir ampulün ömrü 2 bin saatken bir ledin ömrü 100 bin saatten fazla'' diyen Köseoğlu, ''Ledler araba alarm sistemlerinde, televizyonda, bilgisayarda, reklam panolarında, turistik mekanlar ve dekoratif aydınlatma istenen yerlerde tercih ediliyor. Ledli aydınlatma sistemleri bazı belediyeler tarafından güneş enerjisiyle (solar) birlikte kullanılıyor. Ledlerin çeşitli ebat ve renklerde üretilmesi, çok düşük voltajlarla çalışması ve darbelerden etkilenmemesi gibi özellikleri kullanım alanlarını genişletiyor'' diye konuştu.

Köseoğlu, bir ledli ampulün evde kullandığımız 60 wattlık bir ampulün sadece 3 wattı kadar enerji harcadığını belirterek, daha uzun ömürlü olan led teknolojisinin çok daha tasarruflu olduğunu vurguladı. Evinde ve iş yerinde diğer aydınlatma sistemleri yerine led teknolojisi ürünleri tercih ettiğini anlatan Köseoğlu, kendisinin bu sayede aylık 50 liraya yakın tasarruf ettiğini söyledi.