Popüler müziğin en önemli gruplarından biri olan İngiliz Beatles grubunun üyesi John Lennon ölmeden üç gün önce Rolling Stone dergisinden Jonathan Cott'a konuşmuştu. Müzisyenin anlattıkları ölümünün 30. yıl dönümünde açıklandı.

8 Aralık 1980 New York'taki apartmanının önünde, 'meczup' banka memuru Mark Chapman'ın tabancasından çıkan beş kurşunla arkasından vurulan ve gece hastanede ölen Lennon, son röportajında şöyle diyordu: "İnsanlar ölü kahramanlar istiyor. James Dean, Sid Vicious (Simon Ritchie) gibi. Şöhreti tırmandıkça onlara bakıyorlar. Benim tırmanacak halim kalmadı."

Röportajı yapan Cott, Lennon'un konuşurken tamamen net, gevelemeden konuşan, neşeli, zaman zaman huzur bozucu ve korkusuz biri olduğunu anlattı. Cott, bu röportajın kayıtlarını, bir süre önce çekmecesinde bulmuş ve 30 yıldır dinlemediği kayıtları yeniden değerlendirmeye karar vermiş.

New York'un Attica cezaevinde 20 yıla mahkum Lennon'un katili Chapman'ın avukatlarının 'iyi halden şartlı tahliye' talebi, 20 yılı doldurduktan sonra 10 yıl arayla iki kez reddedildi.

40 yaşında ölen Lennon'un ikinci eşi Japon Yoko Ono'yla evlenmesi, ailesi ve hayranlarınca iyi karşılanmamıştı.

JULIAN LENNON'IN KIRGINLIĞI
John Lennon'un oğlu Julian, babasına ve onun ikinci eşi olan Japon üvey annesi Yoko Ono'ya olan nefretini bütün çıplaklığıyla 10 yıl önce anlatmış, annesi Cynthia'yı 1968'de terkeden John Lennon için, "Babam, Yoko ile evliliği sayesinde babalık sorumluğundan iyice korkar hale geldi." demişti.

"Benim ve hepimizin aydınlatıcı yıldızı olan John Lennon, (Ono ile evlendikten sonra onun) kara deliği tarafından emilip yutuldu, tüm gücünü yitirdi." diyen Julian Lennon, babası için "Çok az yanıma geldi, yakınlaşmadı. Onun kim olduğunu hiçbir zaman anlayamadım. Bahsettiği barış, huzur, sevgi ve aşk benim yuvama hiç uğramadı." görüşünü savunmuştu.

Julian Lennon, nefretini hiçbir zaman gizlemediği üvey annesi Yoko'nun, Beatles'ın efsanevi mirasını da ciddi biçimde lekelediğini ileri sürüyor.

McCartney ile Beatles'ın beste beyni John Lennon, Harrison'la birlikte ürettiği 150'den fazla beste bulunuyor.

Galeri: İyi ki doğdun John Lennon