Leopar daha önce de ayağından vurulmuş

Diyarbakır'ın Çınar İlçesi'ne bağlı Salmaz Köyü'nde koyun otlatan çobanların kendilerine saldırdığı gerekçesiyle öldürdüğü leoparın daha önce de kurşunlara hedef olduğu ortaya çıktı. 2 yaşındaki leoparın ayağında eskiye ait kurşun çekirdeği bulundu.

05.11.2013 - 13:41

Leopar daha önce de ayağından vurulmuş

Diyarbakır'da dün öldürülen leoparın otopsisi devam ediyor. Dicle Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi Anatomi Anabilim Dalı'nda yapılan otopside çarpıcı bir gerçek daha ortaya çıktı. 2 yaşındaki erkek leoparın ayağında, daha eskiye ait tabanca kurşunu çekirdeği bulundu.

Uzmanlar, bu kurşun çekirdeğinin leoparın daha önce de görüldüğü ve ayaklarına ateş edildiğinin göstergesi olduğunu söyledi.

İki çoban tarafından öldürülen vahşi hayvanın 'Anadolu Leoparı' olduğu ortaya çıkınca, bilim insanları ve Mili Parklar Şube Müdürlüğü yetkilileri, köye geldi.

Leopar otopsi için Dicle Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi'ne götürüldü. Veterinerlik Fakültesi Anatomi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Kılınç, "Leoparın iç organlarını detaylı inceleme için çıkarıp sakladık. Leopar, kurşun yarasına bağlı iç kanamadan ölmüş. Leoparın postu ise Orman ve Su İşleri Bakanlığı yetkililerine teslim edildi" dedi.

SORUŞTURMA SÜRÜYOR
Leoparın vurularak öldürülmesi ile ilgili başlatılan soruşturma, jandarma ve Orman ve Su işleri Bakanlığı 15. Bölge Müdürlüğü Doğa Koruma Milli Parklar Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından sürdürülüyor. Jandarmadaki ifade tutanaklarında, leoaparın çobanlara saldırması nedeniyle öldürüldüğü belirtildi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...