NTV

Levent Gök: Bugünkü oylama bir aldatmaca

ntv.com.tr

Türkiye

CHP Grup Başkanvekili Gök, Meclis'te ilk tur oylaması bugün yapılacak olan AK Parti'nin dokunulmazlık teklifiyle ilgili konuştu.

İlişkili Haberler

Teklifin kabulü için 367 oy gerekiyor, 330 referandum sınırı.

Meclis'te bugün kritik bir oturum var.

AK Parti'nin dokunulmazlık teklifi Genel Kurul gündemine gelecek ve oylamanın ilk turu yapılacak.

CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, oylama öncesi NTV canlı yayınında değerlendirmelerde bulundu.

AK Parti'nin teklifinin anayasaya aykırı ve yetersiz olduğunu belirten Levent Gök, bütün partilerde fire olacağını öngördüğünü söyledi.

Gök özetle şöyle konuştu:

''Bugünkü oylamanın bir aldatmaca olduğunu ifade etmek isterim. AKP etik olmayan bir maddeyi neden getirdi? Anasayamızın 14. 83. ve 84. maddeleri beraber değerlendirildiğinde AKP'nin bugünkü yaptığı oylamanın ya da getirdiği anayasa değişiklik teklifinin hiç de etik olmayan bir davranış olduğu ortaya çıkıyor. Neden? Anayasamızın 14. maddesi çok açık bir milletvekili hakkında teröre bulaşmışsa ülkenin birliği ve bütünlüğünü bozucu hareketlerde bulunmuşsa laik cumhuriyete karşı bir kalkışma eylemi içerisinde bulunmuşsa bunun Meclis Genel Kurulu'nda AKP'nin sadece 184 milletvekilinin katıldığı bir oturumda 139'unun oy vermesiyle bir milletvekilinin dokunulmazlığının kaldırılması mümkündür.

''AKP'NİN TEKLİFİ YETERSİZ ANAYASAYA AYKIRI ETİK DEĞİL''

Şu anda bir seferliğe mahsus dokunulmazlık kalkacak. Ondan sonra ne olacak? Niçin kalıcı hale getirmiyoruz? Milletvekili kürsüdeki konuştuklarından dolayı dokunulmazlık zırhına bürünecek diğer suçlardan dolayı yurttaşlarımız gibi yargılanmalarının önü açıklamalıdır. Bizim iddiamız budur. AKP'nin getirdiği bu teklif bir kere yetersizdir hem anayasaya aykırıdır hem etik değildir. 

''BÜTÜN PARTİLERDE FİRE OLACAĞINI ÖNGÖRÜYORUM''

Bütün partilerde fire olacağını öngörüyorum. Sayısını kestirmem mümkün değildir.

''AKP'Lİ YÖNETİCİLER CHP'YE SAMİMİYETSİZ DAVRANMIŞTIR''

AKP'nin grup başkanvekilleri ve yöneticiler CHP'ye samimiyetsiz davranmıştır. Kamp tarihimizi 20 Mayıs diye belirlerken kendilerine takvimi açtık siz hangi gün yasa getirmeyecekseniz o günü bize söyleyin biz kamp programımızı ayarlayalım. Tam 1 ay öncesinden bunlar konuşulmuş. Yani Cuma günü CHP'de kamp yapılacağının AKP'lilerin de bilgisi dahilinde gerçekleştirildiği bir program olduğu ortada.''

ETİKETLER