Leyla Gencer ödülleri sahiplerini buldu

6. Leyla Gencer Şan Yarışması’nın final gecesi Aya İrini Müzesi’nde gerçekleştirildi. Final gecesinde 9 finalist, izleyicilere müzik ziyafeti sundu.

Haberler 27.08.2010 - 16:23

Leyla Gencer ödülleri sahiplerini buldu

6. Leyla Gencer Şan Yarışması'nda ödüller sahiplerine verildi.

Aya İrini Müzesi'nde gerçekleştirilen final gecesi, şef Gürer Aykal yönetimindeki Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası'nın (BİFO) seslendirdiği Giuseppe Verdi'nin ''Kaderin Gücü'' operası uvertürüyle başladı.

Daha sonra yarışmacılar, final için kendi seçtikleri aryaları jüri ve izleyicinin karşısında seslendirdi. Finalistlere şef Gürer Aykal yönetimindeki BİFO eşlik etti.

Gecede, ayrıca 2008 yılında ''5. Leyla Gencer Şan Yarışması''nda birinci olan soprano Nazlı Deniz Boran, BİFO eşliğinde bir konser verdi.

Bu yılki ''Leyla Gencer Şan Yarışması''nda Pretty Yende birinci, Kartal Karagedik ikinci, Anna Lapkovskaja ve Pervin Çakar üçüncü oldu. İlk 3'e giren yarışmacılar, toplam 23 bin 500 Avroluk ödülün sahibi oldu.

Finalistler ayrıca, 2011 yılında ''Schleswig-Holstein Festivali'' ve BİFO sezonunda bir konserin yanı sıra 2012 yılında ''40. Uluslararası İstanbul Müzik Festivali''nde konser verme şansını elde etti.

''Sferisterio Opera Festivali'' Genel Müdürü Pier Luigi Pizzi'nin başkanlığındaki ''6. Leyla Gencer Şan Yarışması'' jürisinde, dünyaca ünlü bariton Renato Bruson, Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası Onursal şefi ve devlet sanatçısı Gürer Aykal, La Scala Akademisi Uluslararası Proje Geliştirme Sorumlusu Luca Targetti, Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü Baş Rejisörü-Uluslararası Opera Festivali Sanat Yönetmeni Yekta Kara, Pergolesi Spontini Jesi Vakfı Direktörü Gianni Tangucci ve Eurobottega-La Bottega Internazionale della Musica Sanat Yönetmeni Vincenzo de Vivo yer aldı.

Opera dünyasında önemi giderek artan ''Leyla Gencer Şan Yarışması'', İKSV ve La Scala Akademisi iş birliğiyle Doğuş Grubu ve Garanti Bankası sponsorluğunda Dışişleri Bakanlığının desteği ve İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı ile Borusan Holdingin katkılarıyla gerçekleşti.

Sayfa Yükleniyor...