Leyla Gencer'de büyük heyecan

Leyla Gencer Şan Yarışması'nın finali ve ödül töreni, yarın Aya İrini Müzesi'nde gerçekleştirilecek.

Haberler 25.08.2010 - 15:25

Leyla Gencer'de büyük heyecan

İstanbul Kültür Sanat Vakfı'ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, bu yıl 6'ncısı düzenlenen Leyla Gencer Şan Yarışması'nın dün yapılan ve 6 ülkeden 17 yarışmacının katıldığı yarı finalinde, 6'sı 'den olmak üzere 9 yarışmacı finale katılmaya hak kazandı.

Yarışmanın finalinde Adelina Diaconu (Kolaratur soprano/Romanya), Anna Lapkovskaja (Mezzo-soprano/ Almanya), Aylin Sezer (Soprano/Türkiye), Bahadır Noyan Coşgun (Bariton/Türkiye), Esra Çetiner (Soprano/Türkiye), Kartal Karagedik (Bariton/Türkiye), Pervin Çakar (Soprano/Türkiye), Pretty Yende (Soprano/Güney Afrika) ve Sirel Yakupoğlu (Soprano/Türkiye) yarışacaklar.

6. Leyla Gencer Şan Yarışması'nın yarın saat 20.00'de Aya İrini Müzesi'nde başlayacak final gecesinde yarışmacılar jüri tarafından belirlenen aryaları, seslendirecekler. Finalistlere, Gürer Aykal yönetimindeki Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası eşlik edecek.

Gecede ayrıca, 2008 yılında 5. Leyla Gencer Şan Yarışması'nda birinci olan soprano Nazlı Deniz Boran, Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası eşliğinde bir konser de verecek.

Leyla Gencer Şan Yarışması'nın final gecesinde toplamı 23 bin 500 avroyu bulan ödüller, jürinin kararları doğrultusunda sahiplerini bulacak.

Finalistleri ayrıca, 2011 yılında Schleswig-Holstein Festivali ve Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası sezonunda bir konserin yanı sıra 2012 yılında 40. Uluslararası İstanbul Müzik Festivali'nde konser verme şansını yakalayacaklar.

Leyla Gencer Şan Yarışması'nın bu yıl ilk kez Mayıs ayında Milano, Berlin ve İstanbul'da gerçekleştirilen canlı ön elemelerinde, ön eleme jürisi, dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen 119 adayı değerlendirdi ve İstanbul'daki elemelere katılmaya hak kazanan yarışmacıları belirledi.

22 ve 23 Ağustosta yapılan çeyrek finale katılan 12 ülkeden 34 yarışmacıdan 17'si yarı finale katılmaya hak kazandı.

6. Leyla Gencer Şan Yarışması, İKSV ve La Scala Akademisi iş birliğiyle, Doğuş Grubu ve Garanti Bankası sponsorluğunda, Dışişleri Bakanlığı'nın desteği ve İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı ile Borusan Holding'in katkılarıyla gerçekleşiyor.

Sayfa Yükleniyor...