LG ve Microsoft'un yaptığı anlaşma sonucu, LG Electronics, Windows Mobile işletim sistemini, akıllı telefonlarının temel işletim sistemi haline getirecek ve hem portföyündeki Windows Mobile telefonların sayısını hem de dağıtımını yaptığı Windows Mobile telefonların toplam hacmini artıracak.

LG tarafından sunulan Windows Mobile telefonlarının miktarında 2009 yılında on katı kadar bir artış meydana gelecek ve LG, 2012 yılında tek başına pazara 26 yeni Windows Mobile telefonu sunacak. Genel itibarıyla anlaşma, 50 yeni LG Windows Mobile telefonu ile sonuçlanacak.

“Windows’u kullanan yeni LG telefonları, dinamik bir şekilde büyüyen bu pazardaki heyecandan yararlanacaktır,” diyen LG Electronics CEO’su Yong Nam sözlerini şöyle sürdürdü, “Windows Mobile platformu, internet ile PC’yi bağlayan, esnek ve tüketici dostu bir yazılım oluşturarak, telefonlarımıza, artan sayıda segmente ve pazara hitap etmelerini sağlayan zengin özellikler katmaktadır.”

“Windows Mobile telefonları, kişilerin, en çok ilgilendikleri servislere, bilgilere ve istedikleri kişilere bağlanabilmeleri için yaşamlarına yayılan dijital deneyimleri kullanmalarına imkân verir,” diyen Microsoft CEO’su Steve Ballmer ise şöyle devam etti, “Windows Mobile yazılımını LG’nin tasarım liderliği ile bütünleştirmek, insanların hayatlarını zenginleştirmeye yardımcı olan yeni deneyimler getirecektir.”

Anlaşma ayrıca her iki şirketin de araştırma ve geliştirme çalışmaları için ortak ekipler kurması ve donanım ile yazılım arasındaki sıkı bütünleşme üstüne kurulan, güçlü özelliklere sahip telefonlar yaratmaya odaklanmayı da içeriyor. Aynı zamanda söz konusu anlaşma, bu telefonların tüm dünyadaki pazarlarda çeşitli fiyatlardaki erişim alanlarını genişletmek amacıyla yürütülecek ortak pazarlama çabalarını da detaylandırıyor.

Bu anlaşma, birleşik mobil cihaz işinde stratejik işbirliğini devreye sokan ve LG ile Microsoft tarafından 3 Kasım 2008 tarihinde imzalanan ön anlaşmayı takip ediyor.