LG ve Intel mobil platformlar için işbirliği imzaladı

LG Electronics ve Intel , Intel’in “Moorestown” kod isimli yeni nesil MID bilgisayar donanım platformu ve Linux-bazlı Moblin v2.0 yazılım platformuna dayanan mobil İnternet cihazları (mobile İnternet device / MID) konusunda işbirliği yapacaklar.

27.02.2009 - 15:49

LG ve Intel mobil platformlar için işbirliği imzaladı

LG ve Intel, bir yandan günümüzün yüksek teknoloji ürünü akıllı telefonlarının (smartphone) işlevselliğini artırmayı, diğer yandan da bir dizi mobil cihazda zengin İnternet deneyimlerini ortaya çıkarmayı hedefliyor. Yeni tasarım konusundaki ortak çalışma, iki şirketin kendi mobil ürün serilerinde ortaya koydukları ve artık notebook, netbook ve MID kategorilerine de yayılan yakın çalışma ilişkisini geliştiriyor.

MID’ler sektörde giderek büyüyen bir kategoriyi temsil ediyor. Bu ürünler cep boyu cihazlarda zengin, interaktif, PC benzeri İnternet deneyimini sağlamak amacıyla tasarlandılar. MID deneyimi, PC’de yoğunluklu olarak uygulanan pek çok yeni İnternet trendinin mobil cihazlara taşınmasına yardımcı olacak.

Intel’in “Moorestown” bazlı MID’lerinin, atıl enerji tüketimini, günümüzün Intel Atom işlemci-bazlı MID’lerine karşı 10’dan büyük bir faktörde azaltması bekleniyor. Ayrıca, Moorestown platformuna, daha yeni bir Moblin yazılım versiyonu olan ve Linux çalışma sistemine dayanan Moblin v2.0 eşlik edecek. Bu yazılım özellikle cep telefonunun ses becerilerini de desteklerken, PC benzeri büyük bir İnternet deneyimi sunmak üzere tasarlandı. “Moorestown” platformunun 2010’a kadar pazara girmesi hedefleniyor.

LG Electronics, çeşitli ağ bağlantıları ve İnternet erişimi sunmak amacıyla, Ericsson ile de çalışarak planladığı MID’ine 3G ağ kapasitesini getirmeyi amaçlıyor. LG, 2008 yılının üçüncü çeyreğinden bu yana Ericsson’dan mobil geniş bant modüllü notebooklar ve netbooklar temin ediyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...