Türk güvenlik güçlerinden Libya açıklarında uyuşturucu operasyonu

Türk güvenlik güçlerinin Libya açıklarında Bolivya bandıralı bir gemiye düzenlediği operasyonda 13 ton esrar ele geçirildi. Bu operasyon, Türkiye'nin uluslararası sulardaki ilk operasyonu.

Anadolu Ajansı 06.01.2016 - 09:11 | Son Güncelleme : 06.01.2016 - 10:49

Türk güvenlik güçlerinden Libya açıklarında uyuşturucu operasyonu
Arşiv

İçişleri Bakanlığı’ndan alınan bilgiye göre, Emniyet Genel Müdürlüğü Uyuşturucu ile Mücadele Daire Başkanlığı, uluslararası sularda Bolivya bandıralı bir gemide uyuşturucu kaçakçılığı yapılacağı bilgisini almasının ardından Sahil Güvenlik Komutanlığı ile temasa geçti.

Sahil Güvenlik Komutanlığı, bir uçak ve gemi ile 3 Ocak'ta söz konusu geminin yerini tespit ederek takibine başladı.

Uyuşturucu ve Psikotrop Maddelerin Kaçakçılığına Karşı Birleşmiş Milletler Sözleşmesi'nin ilgili maddesi kapsamında, İçişleri Bakanlığı'nın onayı ve Bolivya Hükümeti'nin işbirliğiyle Dışişleri Bakanlığı'na yetkilendirme talebi yapıldıktan sonra, Türk güvenlik güçlerinin gemiye operasyon düzenlemesine izin verildi.

13 TON ESRAR ELE GEÇİRİLDİ

Gerekli iznin alınmasının ardından harekete geçen Sahil Güvenlik Komutanlığı ekipleri, dün Libya Tobruk Limanı kuzeydoğusunda uluslararası sularda Bolivya bandıralı gemiye yönelik operasyon başlattı.

Operasyonda, ilk belirlemelere göre 13 ton toz esrar ele geçirildi.

Yetkililer, Bolivya bandıralı geminin, yasal işlemlerin tamamlanabilmesi için Sahil Güvenlik Komutanlığı tarafından Türkiye karasularındaki en yakın noktaya intikal ettirileceğini belirtti.

ULUSLARARASI SULARDA İLK OPERASYON

Bu arada, İçişleri Bakanlığı yetkilileri, söz konusu operasyonun, uluslararası sularda Türkiye tarafından gerçekleştirilen ilk operasyon olduğunu bildirdi.

Operasyonda ele geçirilen uyuşturucu miktarına da dikkati çeken yetkililer, ilk etapta ele geçirilen 13 ton esrar maddesinin de şimdiye kadar tek seferde elde edilen en büyük miktar olduğunu kaydetti.

Sayfa Yükleniyor...