Libyalı muhaliflerin oluşturduğu Ulusal Geçiş Konseyi’nin medyadan sorumlu yetkilisi Mahmut Şemmam, İstanbul'da yapılan Libya Temas Toplantısı’nda ana beklentilerinin maddi yardım olduğunu vurguladı.

Şemmam, toplantıda Libya muhalefetine verilen destekten memnun olduğunu söyledi.

Libya'nın dondurulmuş hesaplarının, Ulusal Geçiş Konseyi’ne devrinin de çok önemli olduğunu belirten Şemmam, NTV’den Gözde Demirel’in sorularını yanıtladı.

İstanbul’da toplanan Libya Temas Grubu toplantısının sizin için en önemli noktası neydi?

Öncelikle bizim için ekonomi geliyor çünkü Libya halkı çok zor ekonomik şartlar altında yaşıyor. Ramazan öncesi yardımların artmasını istiyor. Toplantıda da ekonomik yardım ve yurtdışında donmuş Libya fonlarının kullanımımıza verilmesini sık sık dile getirdik.

Yurtdışında donmuş fonların kullanımı neden bu kadar önemli?

Yurtdışında birçok ülkedeki bankalarda Kaddafi yönetimine ait dondurulmuş yaklaşık 3 milyar dolar bulunmakta. Libya’nın yeniden yapılanma sürecinde bu fonların bizim kullanımımızda olması gerçekten çok önemli, Libya’nın geleceği bizleriz. Ayrıca yurtdışında okuyan Libyalı öğrencilerin burslarının kesilmemesi de bizim için önem taşıyor.

Toplantıda yardım ve fonların kullanımı konusundaki görüşmelerinizden memnun musunuz?

Hayal kırıklığına uğradığımı söyleyemem, uluslararası toplumun bize verdiği destekten ötürü mutluyuz. Ancak sadece destek ya da söylemin ötesinde bunun etkilerini de görmemiz gerekiyor. Ayrıca bir yıl içinde seçimlere gitmeyi hedefliyoruz. Seçilmiş hükümetimiz daha sonra bu yardımların dağıtımı, hesabı konusunda yetkili olacak. Aynı zamanda bu hükümet anlaşma yapmakla da yükümlü olacak ve elbette eski anlaşmalar da gözden geçirilecek.

Türkiye ile Libya Ulusal Konseyi’nin ilişkileri ve elbette yardımlar konusunda ne düşünüyorsunuz?

Başlarda Türkiye ile aramızda yanlış anlaşılmalar yaşandı fakat bunların hepsi çözüldü. Türkiye çok cesur bir karar alarak yanımızda olduğunu belirtti ayrıca Türkiye'den şu ana kadar 100 milyon doları dondurulmuş fonlarımız olmak üzere bize 300 milyon dolar yardım etti. Bu bizim için çok önemli ve desteğin devam etmesini umuyoruz.

Sizce Libya’da şu an için bir ateşkes mümkün mü?

Biz artık Kaddafi’nin gidip gitmeyeceğini değil, ne zaman gideceğini konuşuyoruz. Burada yine Kaddafi’ye git denildi ama bu boş bir söylem çünkü Kaddafi’ye gerçek anlamda “deli” diyebiliriz. Bu nedenle Kaddafi güçleri yenilmeden ateşkes yapmayacağız. Önümüzdeki günlerde daha fazla askeri aktivite haberi duyacaksınız. Şu anda Brega önlerindeyiz ve Kaddafi güçlerinin direnişi giderek zayıflıyoruz. Bir iki gün içinde şehrin kontrolünü ele geçirmeyi umuyoruz. Daha sonra ise hedefimiz Trablus olacak.