Liderler sandık başında

Cumhurbaşkanı Gül Ankara’da,  Başbakan Erdoğan ise İstanbul’da oy kullandı. CHP lideri Deniz Baykal ve Genelkurmay Başkanı Org. İlker Başbuğ Çankaya’da oy verdi.

29.03.2009 - 09:17

Liderler sandık başında

Cumhurbaşkanı Gül, eşi Hayrünnisa Gül ile Dışişleri Konutu'ndan yürüyerek oy kullanacağı Çankaya İlköğretim Okulu'na geldi. Gül çifti, oy kullanmak üzere bekleyen vatandaşlarca alkışlarla karşılandı.


Sıraya girmek isteye Abdullah Gül ve eşi, görevliler ve vatandaşların kendilerine öncelik vermesi üzerine oylarını kullandı.

Cumhurbaşkanı Gül, oy kullandıktan sonra yaptığı açıklamada, ''Demokrasinin en güzel yanlarından birini hep beraber yaşamış oluyoruz. Herkes söyleyeceğini söylüyor. Sonunda yine söz millete kalıyor. Memleketimiz için, ülkemiz için hayırlı olsun. Seçimden sonra muhakkak ki Türkiye'nin, dünyanın, bölgenin önemli meseleleri vardır. Hep beraber büyük bir dayanışma içerisinde, olgunluk içerisinde artık o gündemlere döneceğiz. Türkiye'de daima demokrasinin bu şekilde güzel çalışmasıyla her zaman gurur ve kıvanç duymuşuzdur. Bu sefer de yine aynısı olmaktadır'' dedi.

Cumhurbaşkanı Gül, konuta girerken yol üstündeki taksi durağına uğradı ve oradakilerle bir süre sohbet etti.

İstanbul'da olan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, oyunu Üsküdar'daki Burhaniye İlköğretim Okulu'nda verdi.

ERDOĞAN: MİLLET EN BÜYÜK ANKETİ YAPIYOR
AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve eşi oylarını İstanbul'un Üsküdar ilçesinde bulunan Burhaniye İlköğretim Okulu'nda kullandı.

“Ülkemiz, milletimiz ve Türk demokrasisi için hayırlara vesile olsun'' diyen Erdoğan, şöyle konuştu: ''Uzun bir maratondan sonra yerel seçimlerde milletimiz bugün en büyük anketini yapıyor. Türk demokrasisi için yoğun bir mücadele oldu. Bu mücadelenin sonunda bugün milletimizin takdiri ortaya çıkacaktır'.”

BBP lideri Muhsin Yazıcıoğlu'nun hayatını kaybettiği helikopter kazasına da değinen Başbakan Erdoğan, ''Kampanyanın son 3 gününde siyasette çok değerli bir arkadaşımızı kaybetmenin hüznü bizleri mateme boğdu” diye konuştu

Bugünkü seçimler ülkemiz, milletimiz ve Türk demokrasisi için hayırlara vesile olsun'' diye konuştu.

Başbakan Erdoğan, oy kullanma işlemini tamamladıktan sonra okuldan ayrılırken bahçede bekleyen vatandaşlarca alkışlandı.

Bir süre okulun bulunduğu sokakta yürüyerek vatandaşlara ''Hayırlı olsun'' dileğinde bulunan Erdoğan, çocuklarla da ''Oyunuzu kullandınız mı'' diyerek şakalaştı.

BAYKAL: TORUNUMA KİME OY VERDİĞİNİ SORACAĞIM
CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, oyunu kullanmak için Beysukent'teki Ayten Şaban Diri İlköğretim Okulu'na geldi. Oy kullanmak için sıra beklemek isteyen Baykal'a vatandaşlar öncelik tanıdılar.

Sandık görevlilerine seçmen sayısını soran Baykal, eşi Olcay Baykal ve torunu Deniz'in ardından kabinlere geçerek oy kullandı.

Baykal, önemli bir demokrasi sınavından geçildiğini belirterek, ''Türkiye yerel seçimler dolayısıyla önemli bir siyasi değerlendirme yapıyor. Bunun en güzel şekilde yapılmasını, alınacak sonucun hayırlı olmasını diliyorum. Herkese başarılar dilerim'' dedi.

Deniz Baykal, oy verdiği sınıftan ayrılırken, gazetecilerin torunu Deniz'in il kez oy kullandığını hatırlatarak, ''torununuz bir sürpriz yapabilir mi'' sorusuna, gülümseyerek ''Göreceğiz bakalım. Eve gidince soracağım'' karşılığını verdi.

Baykal, ''torununun ilk kez oy kullanması nedeniyle ne hissettiği sorusu üzerine ise ''Vatandaş olduğunu hissetti'' dedi.

Okula gelişe ve ayrılışı sırasında bazı vatandaşlar Baykal'ı alkışladı.

Bu arada, Baykal'ın oy kullandığı sandıkta Bağımsız Tunceli milletvekili Kamer Genç, 4457 numaralı sandıkta ise CHP Genel Sekreteri Önder Sav oyunu kullandı.

BAHÇELİ: HÜZÜNLÜ ORTAM

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Anıttepe İlköğretim Okulu'nda oyunu kullandı. Bahçeli, Anıttepe İlköğretim Okulu'nda 4404 numaralı sandıkta oy verme işlemini tamamladı.

MHP Genel Başkanı Bahçeli, gazetecilerin soruları üzerine yaptığı açıklamada, hüzünlü bir ortamda oy verildiğini ifade ederek, ''Onun için tekrar milletimizin başı sağ olsun. Seçimlerin milletimize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum'' dedi.

MECLİS BAŞKANI ÖNE GEÇMEDİ
Eşi Saime Toptan ile oyunu kullanmak üzere Özel Jale Tezer İlköğretim Okulu'nda gelen TBMM Başkanı Köksal Toptan, sandık görevlilerinin ısrarına rağmen sırada bekleyen vatandaşların önünü geçmeyi kabul etmedi.

Sandık görevlilerinin tek tek eline sıkan Toptan, görevlilerin tamamının kadınlardan oluştuğunu görünce ''Bayanlar sandığa hakim olmuş'' dedi.

Daha sonra kendisi oyunu kullanan Toptan, oyunu sandığa atarken ''Demokrasi çok güzel bir şey. Hayırlı olsun'' dedi.

Meclis Başkanı Toptan ve eşi, daha sonra okul müdürünün odasına geçerek çay içti.

ŞAHİN: BURUK BİR SEÇİM
Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, oyunu memleketi Antalya'da Yeşilbahçe Mahallesi'ndeki Atatürk İlköğretim Okulu'nda kullandı.

Bakan Şahin, BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu ve arkadaşlarının vefatı nedeniyle buruk bir seçim yaşandığını belirterek, ''Bu acının gölgesinde seçim yapıyoruz. Her şeye rağmen Türkiye'de demokrasinin daha da güçleneceğine inanıyorum'' diye konuştu.

Dokuzuncu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Kavaklıdere İlköğretim Okulu'nda oyunu kullandı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...