Liderlerden 30 Ağustos Zafer Bayramı mesajı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli 30 Ağustos Zafer Bayramı nedeniyle birer mesaj yayımladılar.

Haberler - Anadolu Ajansı 29.08.2015 - 20:10

Liderlerden 30 Ağustos Zafer Bayramı mesajı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Eşit yurttaşlık ilkesi çerçevesinde oluşturduğumuz Cumhuriyetimizi, birlik ve beraberliğimizi geçmişte olduğu gibi bugün de bozmak isteyen şer güçler bulunmaktadır. Ancak bunlara karşı 93 yıl önce nasıl mücadele ettiysek, bugün de aynı azim ve kararlılıkla mücadele ediyoruz, edeceğiz" değerlendirmesinde bulundu.

Kılıçdaroğlu, 30 Ağustos Zafer Bayramı'nın 93'üncü yıl dönümü nedeniyle yayımladığı mesajında, 26 Ağustos günü başlayıp Başkomutan Mustafa Kemal’in idaresindeki ordunun 30 Ağustos günü zaferle sonuçlandırdığı Büyük Taarruz Meydan Muharebesi'nin cumhuriyetin kuruluşunun en önemli aşaması olduğunu belirtti.

Kılıçdaroğlu, 30 Ağustos günü, din, dil, ırk, mezhep ayrımı yapmadan bir araya gelen Anadolu’nun kahraman evlatlarının işgalci düşmanı ve işbirlikçilerini vatan topraklarından attığını ve bağımsızlığımıza el uzatanlara gereken cevabı verdiğini vurguladı.

Kemal Kılıçdaroğlu, mesajında şunları kaydetti:

"Eşit yurttaşlık ilkesi çerçevesinde oluşturduğumuz Cumhuriyetimizi, birlik ve beraberliğimizi geçmişte olduğu gibi bugün de bozmak isteyen şer güçler bulunmaktadır. Ancak bunlara karşı 93 yıl önce nasıl mücadele ettiysek bugün de aynı azim ve kararlılıkla mücadele ediyoruz, edeceğiz. Bu duygu ve düşüncelerle Şehitlerimizin kanıyla yazdığımız, bu büyük zaferi kutluyor, zaferin ve yurdumuzun ebedi Başkomutanı Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını saygı ve minnetle anıyorum."

DEVLET BAHÇELİ DE MESAJ YAYIMLADI 

Bahçeli, 30 Ağustos Zafer Bayramı dolayısıyla yayımladığı mesajında, Türk milletinin 93 yıl önce Dumlupınar'da muazzam bir zafere, yankıları halen süren bir kahramanlık destanına imza attığını belirtti.

Esaret emelleri, emperyalist hevesler, düşman tasallutu ve küresel ablukanın milletin tertemiz ve imanlı mücadelesiyle hem kırıldığını hem de püskürtüldüğünü kaydeden Bahçeli, 30 Ağustos'un vatan üzerindeki kara bulutları dağıtan, geleceğin önündeki kalın duvarları yıkan milli diriliş olarak milli vicdanlardaki yerini aldığını vurguladı.

Mustafa Kemal Atatürk'ün başkomutanlığında taarruza geçen Türk ordusunun 30 Ağustos 1922'de zalimlerin koalisyonuna ve işgalcilerin küstahlıklarına karşı namus ve şeref müdafaasını hiç çekinmeden, hiç korkmadan yaptığını aktaran Bahçeli, sonuçta kazananın millet olduğunu bildirdi.

30 Ağustos'ta köleliğe, teslimiyete, bağımlılığa, boyunduruğa ve acziyete en kalıcı, en net cevap ve cesur karşılığın verildiğine işaret eden Bahçeli, şöyle devam etti:

" Cumhuriyeti'nin kuruluş şifreleri, kurucu felsefenin dayandığı temel moral ve motivasyon kaynakları, 30 Ağustos Zaferi'nin ruhunda gerçek anlam ve muhtevasını bulmuştur. İstiklalimize kara çalmaya, itibarımıza leke sürmeye cüret eden iç ve dış karanlık odaklar 30 Ağustos'la beraber kovulmuş, hak ettikleri malum akıbetle tanışmışlardır. Türk milletinin kutlu varlığına pranga vurmak için birbiriyle yarışan husumet ittifakı layık olduğu acı dersini meydanlarda almıştır. Bilmek lazımdır ki şehitlerimiz bu aziz vatanın manevi zırhı, gazilerimiz geçilmez kaleleri mertebesine kademe kademe yükselmişler ve bizlere üzerinde tahribat yapılmasına izin vermeyeceğimiz bir miras bırakmışlardır. Zaferlerimizi gölgeleyip egemenlik haklarımızı savsaklamaya kalkışanlara 30 Ağustos şuuruyla, çelik gibi bir iradeyle ve misliyle mukabele edeceğimizi hiç kimse hatırdan çıkarmamalıdır."

Sayfa Yükleniyor...