Şike soruşturmasında önemli bir aşamaya geçildi. Türkiye Futbol Federasyonu'nun (TFF) beklediği belgeler geldi.

İstanbul Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü görevlilerince Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesine getirilen belgeler, özel yetkili Cumhuriyet Savcısı Hakan Karaali tarafından incelendi.

Savcı Karaali'nin uygun gördüğü 26 klasör belge daha sonra TFF'ye gönderildi. Belgeleri taşıyan otomobil, İstinye'deki binanın otopark girişinden TFF binasına getirildi.

İstinye'de bulunan TFF binasına girişte basın mensuplarının sorularını yanıtlayan TFF Başkanı Mehmet Ali Aydınlar, ligin başlama takvimiyle ilgili konuyu uzatmak istemediklerini aktararak, ''Bu hafta sonu mümkünse, değilse önümüzdeki hafta başında, liglere başlayacağımız tarihe karar vermek istiyoruz. Mevcut takvimde mi başlanacak, yoksa erteleme mi olacak, bunu netleştirmek istiyoruz'' dedi.

'ETİK KURULU'NUN RAPORUNA GÖRE KARAR VERECEĞİZ'
TFF'ye iletilen belgelerle ilgili uygulanacak prosedüre değinen Aydınlar, 5 kişilik TFF Etik Kurulu'nun belgeler üzerinde çalışacağını anlatırken, şunları söyledi:

''Belgeleri Etik Kurulu inceleyecek ve inceledikten sonra bir rapor verecek. (Burada şike vardır, teşvik primi vardır veya yoktur) diyecek. Biz de Etik Kurulu'nun raporuna göre karar vereceğiz. Ne kadar belge geldi bilmiyorum. Biz hukukçu arkadaşlarımızla ve Etik Kurulu üyelerimizle görüşeceğiz. Bize bir süre verebilirlerse, ona göre karar verebiliriz. Sanıyorum birkaç gün evrakları incelemeleri gerekebilir. Ondan sonra bir karar verebiliriz.''

'BELGELERİ BEN GÖRMEYECEĞİM'
Aydınlar, belgeleri kendisinin görüp göremeyeceği şeklindeki bir soruya ise, ''İstersem görürüm ama görmeyeceğim. Etik bulmuyorum çünkü. Yönetim Kurulu, Etik Kurulu'ndan gelecek rapora göre talimatları uygulayacaktır. Bizim, (Teşvik, şike var veya yok) deme şansımız yok. Bizim statümüze göre bu kararı verecek yer Etik Kurulu'dur. İncelemeyi onlar yapacak, bu kararı onlar verecek'' yanıtını verdi.

"KARARI ETİK KURUL VERECEK"
Gazetecilere daha sonra bir açıklama daha yapan Mehmet Ali Aydınlar, özetle şunları söyledi:

"Etik Kurul, adı geçen kulüplerle ilgili şike ve teşvik primi var veya yok diye rapor verecek. Biz de talimatlara göre karar vereceğiz. Şikeye karar verecek Etik Kurul’dur. Etik Kurul tarafların görüşlerine de başvurabilir. Lig takvimine ilişkin kararı gelecek hafta açıklarız.

Soruşturmada gizlilik kararı devam ediyor. Şu anda dosyalara 5 kişi bakabilecek. Parmak iziyle odaya girip, kasadaki dosyalara bakılacak.

5 Ağustos gibi sıcak bir dönemde ligin başlaması doğru değil. Ağustos başında liglerin başlamasını uygun bulmuyoruz. Biz görevde olduğumuz sürece lig ağustos sonundan önce başlamayacak."

"UEFA DEĞİŞİKLİK KABUL ETMİYOR"
''Hızlı alınmayan bir karar, Avrupa kupalarına katılacak ya da katılamayan takımlar açısından mağduriyetler yaratır mı'' şeklindeki soru üzerine de Aydınlar, ''Onu kulüpler düşünecek. Biz göreve gelmeden önce, 31 Mayıs'ta katılacak takımlar bildirilmiş. UEFA kendi takvimini uyguluyor. UEFA bu saatten sonra, yani 31 Mayıs'tan sonra herhangi bir değişikliği kabul etmiyor'' diye konuştu.

ŞENES ERZİK'LE YEMEK
UEFA Asbaşkanı ve FIFA İcra Kurulu Üyesi Şenes Erzik ile bugün yemek yediklerinin hatırlatılması üzerine ise Aydınlar, ''Şenes Erzik ile tamamen dostane bir yemek yedik. Zaman zaman bir araya geliyoruz'' dedi.

'KOZMİK ODA'DA İNCELENECEK
Federasyon, belgeleri özel bir odada inceleyecek. Bunun için federasyon binasında güvenliği olan bir 'kozmik oda' hazırlandı. Kamera sistemi olan, parmak izi ile giriş çıkış yapılacak odadaki tüm işlemler kayıt altına alınacak.

Fenerbahçe ile Beşiktaş arasında 31 Temmuz'da oynanacak Süper Kupa Finali ileri bir tarihe ertelenmişti.