Bandırma Limanı'nda konteyner gemisi yan yattı

Balıkesir'in Bandırma Limanı'nda bir yük gemisi battı. 3 gemi personelinin yaralandığı kazada batık gemi yakıt sızdırmaya başladı, çevrede önlem alındı.

ntv.com.tr 14.05.2017 - 23:33

gemi yan yattı.jpg

Balıkesir'in Bandırma ilçesinde limandaki bir konteyner gemisi yan yattı.

Aliağa'dan Bandırma Limanı'na boş olarak gelen yük gemisi, yanlış yükleme sonucu yan yattı. Büyük bölümü sular altında kalan gemideki 3 personel hafif yaralandı.

Gemiden yakıt sızıntısı olduğu, buna karşı görevlilerin limanda önlem aldığı öğrenildi.

LİMAN İŞLETME MÜDÜRLÜĞÜNÜN AÇIKLAMASI 

Çelebi Bandırma Limanı İşletme Müdürlüğü tarafından olayla ilgili yapılan açıklamada, 1998 groston ağırlığında, 77 metre uzunluğunda ve 13 metre genişliğindeki geminin batma nedeninin kaza kırım ekibi tarafından yapılacak araştırma sonrasında tespit edileceği belirtildi.

İlçede bulunan Eti Maden İşletmesine ait konteynerlerin yüklenmesi esnasında geminin battığı belirtilen açıklamada, şu bilgilere yer verildi:

"Boş konteynerin tahliyesinden sonra Eti Maden İşletmelerine ait Bigbag'lerde her birinde 26 ton civarında Etibor yükünün yüklenmiş olduğu konteynerlerin, gemi işleticisinin hazırlayarak limanımıza göndermiş olduğu yükleme planına göre, gemi yükleme operasyonu başlamış, dolu konteyner gemi ambar içine yüklenerek, gemi ambar içi tamamen doldurulmuş ve akabinde gemi ambar kapakları gemiciler tarafından kapatılarak gemi ambar üzerine yine yükleme planına göre dolu konteyner yüklenmiştir. 15. dolu konteyner ambar üzerine yerleştikten sonra gemi sancak tarafına yatmaya başlamış, bunun üzerine liman römorkörleri ile sancak tarafından destek olmak ve geminin yatışını önleme çalışması yapmak üzere gidilirken, geminin baş ve kıç halatlarının kopmasıyla gemi düzeltme operasyonu yapılamamıştır. Ancak gemi, iskele kısmı su üstünde kalacak şekilde sancak tarafından denize batmıştır. Gemi yan yattığı sırada personel tahliyesi esnasında hafif yaralanan 3 kişi hastaneye gönderilmiş, ayakta tedavileri yapılmıştır."

Açıklamada, çevre ve deniz kirliliği ile ilgili tedbirlerin alındığı, yetkilendirilmiş uzman firma tarafından kirliliğin önlenmesine ilişkin olarak çalışmalara başlandığı kaydedildi.

Sayfa Yükleniyor...