Listedeki 7 komutan kim?

Haklarında yakalama emri çıkarılan isimler arasında emekli ve muvazzaf general ve amiraller de bulunuyor.

Haberler - NTV Haber 23.07.2010 - 20:23

Emekli Oramiral Özden Örnek 2003-2005 yılları arasında Deniz Kuvvetleri Komutanı olarak görev yaptı. 2005 yılında emekli oldu.

Bir dergide kendisine ait oluduğu söylenen darbe günlükleri yayınlandı. Örnek günlüklerin kendisine ait olmadığını öne sürdü.

Özden Örnek, Balyoz Soruşturması’nda Ege denizinde Yunanlılarla kriz çıkartılması iddialarının yer aldığı 'Suga' adlı planla suçlanıyor.

Emekli Orgeneral İbrahim Fırtına ise Örnek ile aynı tarihlerde Hava Kuvvetleri Komutanıydı. Balyoz soruşturmasında 'Oraj' planını hazırlamakla suçlanıyor.

'Oraj' planına göre Ege'de bir Türk savaş uçağının düşürülerek ülkede kargaşa yaratılmaya çalışılacağı öne sürülüyor.

Emekli Orgeneral Çetin Doğan'ın 'Balyoz Darbe Planı'na zemin hazırladığı iddia ediliyor. Bu iddialar mart 2003'de İstanbul'da yapılan bir seminer çalışmasına dayanıyor.

Dönemin Birinci Ordu Komutanı Orgeneral Çetin Doğan 'Balyoz Davası'nın 1 numaralı sanığı.

Eski Birinci Ordu Komutanlarından Emekli Orgeneral Ergin Saygun da İstanbul'daki seminere katılanlardan.

Emekli Korgeneral Engin Alan Özel Kuvvetler Eski Komutanı. Abdullah Öcalan'ın Kenya'dan getirilmesi sürecinde operasyonu yöneten isim.

Hakkında tutuklama kararı çıkan muvazzaf generaller de var. Bunlar arasında Güney Deniz Saha Komutanı Koramiral Kadir Sağdıç ve Kuzey Deniz Saha Komutanı Mehmet Otuzbiroğlu bulunuyor.

'Islak İmza Davası' sanığı Albay Dursun Çicek ile faili meçhul cinayetler davasından tutuklu bulunan Albay Cemal Temizöz de 102 kişi arasında bulunuyor.

Sayfa Yükleniyor...