Liszt’in doğumunun 200. yıldönümünün çeşitli etkinliklerle kutlandığı bu yıla, Türk dinleyicisi, ünlü besteci ile aynı adı taşıyan oda orkestrasının vereceği bu konserle girmiş olacak. Konser programı, müzikte üç farklı dönemi yansıtan üç eserden oluşacak.

Usta Macar ve Türk müzisyenlerin dinleyiciye alışılagelmişin dışında bir dinleti sunacağı bu konser Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda saat 20.00’de başlayacak.

Yıllardır dünya sahnelerinde konserler veren solist kardeşlerden Özcan Ulucan bu konserde keman ve viyola, Birsen Ulucan piyano ve kardeşi Ayşen Ulucan ise keman sololarıyla dinleyicinin karşısına çıkacak.

Farklı dönemlerden 3 eser
Konserin ilk eseri, Fransız geç romantik dönemine ait eserler vermiş Ernest Chausson’un keman, piyano ve yaylılar için yazdığı dört bölümden oluşan konçertosu. Piyano ve keman arasındaki diyalogun baskın olduğu bu eser, geç romantik döneme ait eserlerin tutkulu ve iç çekişmeli karakterinin çarpıcı bir örneği.

İkinci eser, genç bestecilerimizden Evrim Demirel’in keman, viyola, piyano ve oda orkestrası için hazırladığı ve dinleyiciyle ilk kez bu konserde buluşacak olan ‘Oda Konçertosu’ adlı eseri. Ulucan kardeşler için yazılan ve ilk seslendirilişi bu konserde yapılacak olan eser, Türk müziği öğelerini caz tınılarıyla buluşturuyor.

Zıtlıklardan oluşan bir çingene müziği
Konserin son eseri, besteleri ve araştırmalarıyla dünya müziğini şekillendirmiş Macaristan’ın en önemli bestecilerinden, Bela Bartok’a ait. Divertimento adını taşıyan ve çingene müziğinden öğeler barındıran bu eserde, ünlü besteci, soloları ve orkestrayı sık sık birbirleriyle zıtlaştırmıştır.

Konser biletleri CRR Konser Salonu Gişesi ve Biletix’te. CRR, Liszt Oda Orkestrası & Ulucan Kardeşler, 16 Şubat Çarşamba, 20.00