Livaneli 'Özgürlük'ünü neden geri aldı?

Zülfü Livaneli, hayranlarının tepkisi üzerine, bir telekomünikasyon firmasının reklamlarına verdiği 'Özgürlük' şarkısını geri çekti.

03.09.2009 - 11:06

Zülfü Livaneli, hayranlarının tepkisi üzerine, bir telekomünikasyon firmasının reklamlarına verdiği 'Özgürlük' şarkısını geri çekti. NTV'de 'Gece Gündüz' programına konuk olan Livaneli, aslında amacının şarkıyı genç kuşaklara aktarmak olduğunu söyledi. Livaneli, şunları söyledi:

AMACIM PARA DEĞİL...
Reklama niye bu parçayı verdiğimi açıkladım. Amacım para değil şarkıyı genç kuşaklara aktarmaktı. Televizyonların her gece çalmasıydı bu melodiyi. Bu benim hoşlandığım birşey. Belki de 20-30 yıl yasaklı kalmış bir sanatçının açılma isteğiydi.

''ŞARKI BİZİMDİR VEREMEZSİN''
Bana gelen maillerde dediler ki; ''Şarkı bizimdir veremezsin''. Ben de saygı gösterdim ve geri çektim. Ondan sonra başka mektuplar da geldi. ''Sizin de hakkınız var. Çok iyi oluyordu, genç kuşaklar bunu indiriyordu, sokaklarda ıslıkla çalıyorlardı'' diye. Ama o şarkıya ilk sahip çıkanlar, en zor zamanda bunu dinleyenler, bedel ödeyenler esas sahibidirler. Benim bile birşey söylemeye hakkım yok onlara.''

SEZEN AKSU DOĞRU TAVIR ALDI
Zülfü Livaneli, son günlerde tartışılan 'Kürt açılımı'yla ilgili de yorum yaptı. Livaneli, Başbakan Tayyip Erdoğan'ı arayarak açılıma destek verdiği için eleştirilen Sezen Aksu'ya da arka çıktı. Elbette sanatçılar yüreğiyle, hisleriyle hareket eder ve doğru tavır alırlar. Sezen de doğru bir tavır aldı.

HAYATIM BOYUNCA KÜRT HAKLARINI SAVUNDUM
Ben hayatım boyunca demokratik ve kültürel hakları savundum. Bu yeni birşey değil. Benim şiirlerim, şarkılarım 14 dilde söyleniyor. Kendi ülkemde konuşulan dillerde neden söylenmesin?

AÇILIMI DESTEKLİYORUM
Bir şekilde ''Açılımın içi boş mu dolu mu?'', ''Hükümet doğru mu yaptı yanlış mı yaptı?'' bunlardan bağımsız olarak benim hayata karşı tavrım bu olduğuna göre böyle şeyleri desteklerim. AKP hükümeti bunu yanlış başlatmış olabilir ki, bugünlerde o izlenimim giderek artıyor. Ama bu konu benim yıllardığım savunduğum bir konu...''

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...