Liverpool'dan kebap istilacıları geliyor!

Liverpoollu indie rock grubu Space, bu cumartesi Eksen on Fair Festivali'nde sahne alacak. Grup üyelerinden Tommy Scott ile grubun yeniden bir araya gelişini ve yeni albümleri 'Attack of the Mutant 50ft Kebab'ı konuştuk.

11.09.2012 - 18:00

Liverpool'dan kebap istilacıları geliyor!

15 Eylül Cumartesi günü Eksen on Fair Festivali’nde sahne alacak olan ve Radyo Eksen’de ‘Neighbourhood’ ve ‘Begin Again’ şarkılarını sıkça duyduğumuz Liverpoollu indie rock grubu Space ile bir telefon ropörtajı gerçekleştirdik.

90’lı yılların ortasında tanınan ve ‘Female of the Species’, ‘Neighbourhood’ ve ‘Avenging Angels’ gibi hitlere imza atan grup 2005’te dağıldıklarını açıkladı. 2011’de davulcuları Andy Parle’ın yaşamını yitrmesinin ardından diğer Space üyeleri Tommy Scott, Jamie Murphy ve Franny Griffiths 3 yeni grup üyesiyle birlikte birleştiklerini açıkladı.

90’larda çıkış yapan birçok diğer İngiliz grup gibi 60’lı yılların ‘The Who’ ve ‘The Kinks’ gibi gruplarından etkilenen Space, elektronik enstürmanları kullanmadaki yaratıcı tarzları ve şarkı sözlerindeki seri katiller, başarısız ilişkiler ve akıl hastalıkları gibi öğelerle öne çıkmayı başararak dikkat çekmeyi başardı.

Tekrar birleşme konusunda sizi motive eden şey neydi? Tekrar birlikte olmak nasıl bir duygu?

Tommy Scott: Tekrar birlikte olmak oldukça güzel. Sonunda albüm ve Space için yeterince güzel şarkılar yazabildik ve geri dönmeye karar verdik. Davulcumuz Andy Parle’ın ölümü de bizi çok etkiledi. Andy’nin cenazesinde bir araya geldik ve sonra da geri dönmeye karar verdik.

‘Neighbourhood’ ve ‘Begin Again’ Radyo Eksen’de en çok çalınan şarkılarınızdan. 90’larda çıkış yapan gruplara karşı hala oldukça büyük bir ilgi ve sevgi olduğunu da düşününce geri dönmenize dinleyicinin tepki nasıl oldu?

Tommy Scott: Aslında çok güzel tepkiler aldık. Herkes hazırdı. Sadece nostaljiden ibaret değil çünkü; bu yoksa zaten tekrar bir araya gelmezdik. Herkes yeni şarkılar konusunda heyecanlı ve azimli.

Çalmaktan özellikle hoşlandığınız, çok sevdiğiniz bir şarkı var mı, varsa hangisi?

Tommy Scott: Doğruyu söylemek gerekirse en çok ‘Neighbourhood’’u çalmayı seviyorum. Herkesin eğlendiği ve sanırım en çok sevdiği şarkı o, bu yüzden en çok onu çalmayı seviyorum.

Ben en çok ‘Female of the Species’ı seviyorum mesela.

Tommy Scott: Öyle mi? Yapımcı şirkletlerle de konuştuğumuzda bu şarkı yüzünden zorlanıyorduk ‘tamamen geri dönemezsiniz ama yeni bir ‘Female of the Species’ yazabilir misiniz?’ diye soruyolar. ‘Ama bu bir defalık bir şeydi. Bir daha aynı şeyi yapmayacağım’ diyorum.

Daha önce İstanbul’a geldiniz mi? İzleyiciden beklentileriniz nedir? Şehri gezme planınız var mı?

Bu sene içinde çıkarmayı planladığınız ‘Attack of the Mutant 50ft Kebab’ adlı yeni bir albümünüz var. Yeni albümü yakın bir zamanda dinleyebilecek miyiz?

Tommy Scott: Albümü önümüzdeki yılın başında çıkarmayı planlıyoruz. Şu an albümü bitirdik ama tekrar tekrar geri dönüp mükemmel olması için çalışıyoruz.

Şarkı sözleriniz genelde kara mizah öğeleri, seri katiller ya da kötü biten ilişkiler hakkında. Yeni albümde şarkı sözleri yine bu konular hakkında mı? Cumartesi günkü konserde en azından birkaçını dinleme şansımız olacak mı?

Tommy Scott: Evet, mutlaka yeni albümden de şarkılar çalacağız ve evet, şarkı sözlerimiz yine aynı konularda olacak. Yeni albümle aynı adı taşıyan bir şarkımız da var. O da mesela büyük mağazalara karşı olan bir kebap dükkanı hakkında. Bir kebap mutasyona uğruyor ve intikam almak için büyük mağazalara ve marketlere saldırıyor. Ve evet, seri katiller de yine var.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...