Loç Vadisi Platformu üyeleri bu eylemin nedenini şöyle anlatıyorlar:
"Orya Enerji'nin Loç Vadisi'nde yapmış olduğu inşaatın pek çok hukuk kurallarını hiçe sayarak ve imar izni olmadan başladığına işaret etmek istiyoruz... Biz burda imarsız taşınmaz olmaya geldik... Bugünden itibaren köylüler ve destekçi kuruluşlarla hafta içi çalışma saatlerinde nöbetleşe oturma eylemini sürdüreceğiz...

İlişkili Haberler


Cide'deki Loç Vadisi, Anadolu'nun kalbi, dünyanın en büyük 4. kanyonuyla gizli cennet... Ve suları, arazileri, Orya Enerji'ye satılmış durumda. Anadolu darda dostlar. Sizin kökleriniz de Anadolu değil mi? Sizin atalarınızı da Anadolu'nun toprağı suyu beslemedi mi yüzyıllardır? Bu feryadı duyan var mı?

LOÇ'lu Muharrem Amca, doğduğu günden beri kuş ve horoz sesleri ile uyandığı sabahlara, LOÇ'a gelen enerji şirketinin dozerlerinin sesi ile, iç sızısı ve buğulu gözlerle uyanıyor artık. Üzerinde kırk yıllık kazağı, katıyor ineklerini önüne, artık otlarının çoğu betona ve şantiyeye çevrilmiş topraklarının hangi hakla kendisinden çalınıp o hale getirildiğine isyan edip, sessizce ağlıyor. Hala Anadolu iyiliği var üzerinde, kendi toprakları haksızca talan edilse de, artık mazi olmaya başlayan ve derelerimiz bitince tamamen yok olacak ANADOLU İYİLİĞİ ile şirket çalışanlarına her gün sesleniyor: "Sizler de benim yavrularımsınız. Benim çocuklarımı büyüttüğüm, topraklarımı mahvettiniz yavrularım. Artık gece gündüz uyku uyuyamıyorum. Bu su olmazsa, bu toprak olmazsa biz neyleriz yavrularım.

LOÇ'lu Habibe Teyze, "Benim bir mayışım (maaş) da yok, bir gelirim de yok. Tek gelirim bu topraklar. Sırtımda çocuğumu taşıdım, kesip köylüye sizden taraf olsun diye dağıttığınız ağaçlarımızın altına bıraktım bebelerimi. Şimdi beton ettiğiniz yerlerden ekip biçtiklerimle büyüttüm ben onları. Şimdi bana çıkıp diyor ki miyendiz, 'senin arazin benim, paranı da yatırdım, çık git buradan!'. Ben mi sattım, ölsem satmam toprağımı, milyara değişmem toprağımı. Burada ölecektim ben, şimdi kahrımdan ölüyorum. Çekin gidin vadimizden!"