Loç Vadisi’nde turizm atağı

Kastamonu Cide Loç Yöresi Kalkınma ve Dayanışma Derneği Başkanı Yılmaz Can,  Loç Vadisi’nin turizme kazandırılması yönündeki çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Haberler 06.07.2012 - 15:38

Loç Vadisi’nde turizm atağı

Kastamonu Cide Loç Yöresi Kalkınma ve Dayanışma Derneği Başkanı Yılmaz Can, Loç Vadisi'ndeki turizm çalışmaları ile ilgili şunları söyledi: "Dünyanın üçüncü büyük kanyonu olan Valla kanyonunun bitiş noktasında olan, Milli Park sahası içinde yer alan, milattan önce bile insanların varlığına dair kanıtların olduğu Loç Vadisi artık tüm dünyaya aittir. Mağaralarımızla, Küre Dağlarının eşsiz güzelliğinin seyredileceği gözlem evlerimizle, yöremize ait binlerce yıllık yemeklerimizle Kastamonu Valiliğimizin başlatmış olduğu turizm atağına Loç Vadisi Derneği olarak tüm varlığımızla destek olmaya başladık. Bunun en temel göstergesi de 7 Temmuzdan itibaren başlayacak olan turlar…

Kastamonu Merkezli başlayacak turlar şehir merkezi gezisi, ardından da Loç Vadisi’ne olacak. Bu turlar için özel yemeklerimiz hazırlanacak. (Diken özeği kavurması, yumurtalı ıspıt, karalahana sütlemesi, gacırga, ıslama, yoğurtlu kıvırcık salata, et severler içinse ıslama…)

Ekolojik turların devamının da gelmesi için Valiliğimize ve Kaymakamlığımıza proje hazırlığı içersindeyiz. Dünyaya mal olmuş Loç Vadisi sadece bizim değil tüm Kastamonu’nun da bir değeridir. Havaalanının da hizmete açılmasıyla birlikte sadece Loç Vadisi’ne değil tüm ilçe ve diğer vadilerimize, kanyonlarımıza, şelalelerimize, yaylalarımıza büyük bir turist akını yaşanacağına eminiz bu yüzden de alt yapıyı gerektiği kadar kuvvetlendirmemiz gerektiğine inanıyoruz. Hatta biz dernek olarak tersine göçü başlatacağız. Çünkü büyükşehirlerde yaşanan karmaşa, kültür yoksunluğu, insanların değerlerinden kopmaları gibi sebepler Kastamonu gibi değerlerine sıkı sıkıya bağlı kentleri tekrar ’nin gündemine taşıdı."

Sayfa Yükleniyor...