'Londra-Sydney arası 2.5 saat olacak'

İngiliz milyarder Richard Branson’ın sahip olduğu Virgin Galactic şirketi, yörüngealtı uçuşlar yapması için tasarlanan uzay araçlarını ulaşım için de kullanmayı amaçlıyor.

Haberler 20.10.2013 - 13:23

'Londra-Sydney arası 2.5 saat olacak'

10 dakikanın altındaki yörüngealtı uçuşlarla yerçekimsiz ortamın tecrübesini herkese sunmak isteyen Virgin Galactic, yolcu taşımacılığı alanında da rol oynamak istiyor.

SpaceShipTwo uzay aracı ve WhiteKnightTwo ana gemisiyle deneme uçuşlarına devam eden Virgin Galactic, en son Eylül ayında 21 metre irtifada başarılı bir uçuş gerçekleştirdi. Şirketin tricari direktörü Stephen Attenborough, “Eğer ilk adımı başarıyla tamamlarsak, yolcu taşımacılığı için de güvenli bir uçuş sunabileceğimizi göstereceğiz” dedi.

SpaceShipTwo, geçtiğimiz ay 21 bin metrede roketini böyle denedi. Azot oksitin arkasından uzayıp gittiği roket, birkaç saniye içinde uzay aracının hızını saatte 1124 km’nin üzerine çıkardı ve ses bariyeni geçmesini sağladı:

Attenborough, bir gün Londra-Sydney arasındaki uçuşları 2.5 saate indirebileceklerini, ayrıca karbondioksit salınım oranının ciddi oranda azalacağını belirtti. Virgin Galactic’in süper hızlı uçakları, roketinden yayılacak gazları atmosfer dışına atacağı için küresel ısınmaya etki etmeyecek.

Koltuk fiyatı 250 bin dolardan başlayan ve 500 bin dolara kadar çıkan SpaceShipTwo uzay aracının, 2014 sonunda seferlere başlaması hedefleniyor.

Sayfa Yükleniyor...