“Lösemili Çocuklar Köyü” açılıyor

LÖSEV 11. kuruluş yıldönümünde “Lösemili Çocuklar Köyü”nü açıyor.

Anadolu Ajansı 31.10.2009 - 11:42

Lösemili Çocuklar Vakfı (LÖSEV) Genel Koordinatörü Hülya Ünver, vakfın lösemili ve kan hastası çocukların, sağlık ve eğitim başta olmak üzere her türlü ihtiyaçlarının sağlanmasına yardımcı olmak için 11 yıl önce 30 çocukla yola çıktığını açıkladı.

11 yılda altı bin çocuğa ücretsiz tedavi hizmeti aldığına değinen Ünver binlerce lösemili çocuk ve ailesinin, kömürden gıdaya, çamaşır makinesinden oyuncağa kadar her türlü gereksinimleri karşıladıklarını, maddi ve psikolojik destekler verdiklerini söyledi.

Ünver, çocuklar için imece usulüyle kapsamlı ve ücretsiz hizmet verecek bir köy kurduklarını anlattı. İncek'te 13 bin metrekarelik bir alanda kurulan köyde, Ankara'ya tedavi için gelen lösemili çocukların ailelerinin kalacağı konukevleri, aile konutları, üretim atölyeleri, okul ve spor tesisleri, kanser araştırma ünitelerinin yer alacağını belirten Ünver, konutlarda televizyondan çay kaşığına kadar ailelere gerekli tüm eşyaların bulunacağını dile getirdi.

Lösemili Çocuklar Köyü'nün açılışına eski York Düşesi Sarah Ferguson'un da davetli olduğunu bildiren Ünver, ''Ferguson'u bu ülkede güzel şeyler de olduğunu görmesi için davet ettik'' dedi.

Köyde, çocuklarının lösemi tedavileri için Ankara dışından gelen ailelerle tedavisi süren veya tamamlanmış olup, yaşam koşulları uygun olmayan konutlarda oturan lösemili aileler için konutlar bulunuyor.

Kısa süreli tedaviler veya tahliller için gelen ailelerin yararlanacağı Lösemili Aileler Konukevi'nde ise restoran, toplantı ve spor salonlarıyla ikişer ve üçer kişilik 20 oda yer alıyor.

Lösemili çocukların anne ve babaları için örgü, biçki, dikiş ve diğer el sanatları ile pastacılık, çiçekçilik, çocuk bakıcılığı gibi uğraş atölyeleri de bulunan köyde, ailelere sosyal güvence ve gelir sağlanacak.

Köyde, lösemili ve kanserli çocukların günlük tedavilerinin yapılacağı ünitelerle birlikte modern laboratuvarlar da hizmet verecek.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...