LTE’nin sınırları aşıldı

Nokia Siemens Networks (NSN), mobil iletişimin bir sonraki nesili (4G) olarak nitelendirilen LTE’nin gelişmiş bir sürümünü duyurdu.

Haberler 19.12.2008 - 01:18

Mobil iletişimin bir sonraki standardı (4G) olarak nitelendirilen LTE, (Long Term Evolution/Uzun Vadeli Evrim) NSN tarafından geliştirilerek LTE Advanced adıyla deneme sürüşüne çıkarıldı.

3GPP (Third Generation Partnership Project / Üçüncü Nesil Ortaklık Projesi) tarafından geliştirilen LTE standardının geliştirilmiş sürümü olarak duyurulan LTE Advanced, mevcut radyo dalgası yayın tekniğinin operatör altyapısının değiştirilmeden baz istasyonunun kapasitesinin arttırılmasına olanak tanıyor.

LTE standardından %50 daha yüksek performans vadeden LTE Advanced, yapılan açıklamaya göre saniyede 160 Mbit kablosuz veri aktarım hızına (en hızlı 3G bağlantısından yaklaşık 22 kat daha yüksek) ulaşabiliyor.

2010 yılında Avrupa ve Kuzey Amerika’da AT&T, Bell, T-Mobile, Telus ve Verizon gibi firmalar tarafından 100 Mbit/sn hızla kullanıma başlatılması planlanan 4G (Dördüncü Nesil, LTE) ağlar üzerine yapılan bir iyileştirme olan LTE Advanced’ın tüketiciyle buluşmasının 3G-4G arasında geçirilen dönemden daha kısa sürede gerçekleşeceği tahmin ediliyor.

Sayfa Yükleniyor...