Lübnan için de vize kalktı

Başbakan Erdoğan, Lübnan Başbakanı Hariri ile iki ülke arasındaki vizenin karşılıklı olarak kaldırılmasına ilişkin anlaşmaya imza attıklarını söyledi.

Anadolu Ajansı 11.01.2010 - 14:53

Lübnan için de vize kalktı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Lübnan Başbakanı Saad Hariri, baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından Başbakanlık Merkez Bina'da ortak bir basın toplantısı düzenlediler.


İki ülke arasında vizelerin kaldırılması uygulamasına özellikle değinmek istediğini belirten Başbakan Erdoğan, daha önce Türkiye ile Suriye, Ürdün ve Libya arasında da vizenin kaldırıldığını anımsattı. Erdoğan, Lübnan ile de vizeleri kaldırmasıyla bu 4 ülkedeki ''halkların birbirlerine gidip gelişlerinde farklı bir geleceği oluşturduklarını'' ifade etti.

Erdoğan, Lübnan Başbakanı Hariri'yi Türkiye'de ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek başladığı konuşmasında, Lübnan'ın çok sıkıntılı bir dönemi geride bıraktığını, 5 ay gibi bir sürecin ardından hükümetin kurulduğunu kaydetti.

Geçilen bu zorlu dönemin ardından, barış ve huzur dolu bir geleceğin adımlarını atmaya başladıklarını kaydeden Erdoğan, iki ülke arasında bugün 6 anlaşmaya imza atıldığını belirtti.

Yapılan anlaşmalar arasında en önemlisinin iki ülkenin karşılıklı olarak vizelerin kaldırılmasına yönelik uygulama olduğunu anlatan Erdoğan, diğer anlaşmalarla sağlık, tarım, askeri işbirliği, ulaştırma ve eğitim gibi alanlarda da önemli bir adım atıldığını açıkladı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...