"İstanbul Lüfer'e Hasret Kalmasın" diyerek yola çıktılar...

İlişkili Haberler


Slow Food, Fikir Sahibi Damaklar Grubu'nun üyeleri bir süredir lüferin soyunun tükenmemesi içn çalışıyorlar.

Kimi zaman, gün doğmadan balıkçı haline gittiler oradaki balıkçılarla konuştular, kimi zaman Ankara'ya gidip bürokratlara durumu anlattılar. Yetmedi, balık pazarlarına gittiler...

Tüm istekleri lüferin avlanma koşullarını değiştirebilmek. Bu sayede lüfer bebekken yani adı çinekop iken avlanmayacak. Ve türü tükenmeyecek...

Fikir Sahibi Damaklar Grubu'nun son çalışması ise İstanbul Tünel'deki Asmalımescit sokakta gerçekleşti.

Sokak bir baştan diğer başa "Lüfer" bayrakları ile donatıldı.

Fikir Sahibi Damaklar Grubu'nun lideri Defne Koryürek anlatıyor:

- Asmalımescit neden bayraklarla donandı?
Asmalımescit şehrin yeme içme merkezlerinden biri ve balık odaklı iki üç köşesinin önde geleni. Özellikle hafta sonu buradan geçen İstanbullu sayısı muazzam büyük bir sayı.

Av mevsiminin sona ermesine bir ay, seçimlere üç ay kala, lüferin konuşulacağı bize müjdelenen bir istişare kurulu öncesinde yine ve yeniden konuyu gündeme getirmek için bundan daha iyi bir nokta düşünemezdik.

Elbette kısıtlı ekonomik imkanlarımızla en etkili vurguyu yapma kaygımızın da burada etkisini yadsıyamayız. Gönül, zira, istemez mi Nevizade'yi, Galata'yı, Kadıköy Çarşı'yı Beşiktaş'ı donatmayı! Ama tek bir noktaya odaklanmak zorunda olunca Asmalımescit en doğru mahalle göründü, bize.

Bu bölgede kampanyamız "İstanbul Lüfer'e Hasret Kalmasın"ı ilk gününden bu yana destekleyen işletmeler olduğu gibi, "işim olmaz, ben satarım" diyen işletmeler de vardı ve geçtiğimiz bir yılın sonunda reaksiyonlarında bir değişiklik olup olmadığını da tartabilmeyi istedik.

- Bu değişik eylem İstanbul Lüfer'e Hasret Kalmasın kampayasına nasıl bir ivme katacak?
Bizim öncelikli muhattabımız dünyayı oluşturan kaynakların sahipleri arasında olduğunu unutmuş olan tüketici. Tüketici genel manada kaynakların yönetimini fene halde üçüncü şahıslara devretmiş durumda! Asmalımescit'te hatırlatmayı istediğimiz bu: Denizlerin, balığın sahibi Tarım Bakanlığı değil. Biziz.


- Ne tür tepkiler aldınız?
Aslında en güzel Yakup'un tepkisi oldu, çünkü aslında çinekop satıyorlar ama bayrakları astılar...