Lumia'yı ikiye katladı

Dördüncü çeyrek bilançolarını açıklayan Nokia'nın iyi bir performans sergilemesinin ardında Asha serisinin de yardımı olduğu belirtildi.

Haberler 14.01.2013 - 10:47

Lumia'yı ikiye katladı

Son yıllarda akıllı telefon yarışından kopan Nokia, Windows 8 destekli Lumia'sıyla piyasaya döndü. Son çeyrek satış rakamlarıyla Nokia yöneticilerinin yüzünü güldüren Lumia üç aylık süreçte 4 milyon cihaz sattı.

Nokia'nın yeniden yükselen popülaritesinin arkasında Lumia akıllı telefonuyla birlikte, daha mütevazı bir model olan Nokia Asha'nın da rol oynadığı belirtiliyor.

AllthingsD teknoloji sitesinin haberine göre akıllı telefon özelliklerine sahip olmayan ve Lumia'ya göre daha ucuz olan Nokia Asha, dördüncü çeyrekte 9,9 milyonluk satış rakamıyla Lumia satışlarını ikiye katladı. Asha'nın geniş tüketici kitlelerine ulaşarak Nokia marka isminin desteklenmesinde yardımcı olduğu belirtildi.

NOKIA'NIN POPÜLERLİĞİ ARTIYOR
Raymond James analisti Tavis McCourt, Nokia Asha'nın yüksek satış rakamlarını, Nokia'nın halen Hindistan, Doğu Avrupa, Afrika ve Latin Amerika'da sahip olduğu popülariteye bağlıyor.

Bu bölgelerde Symbian işletim sistemine sahip cihazların geçmişte büyük üstünlük sağladığını belirten McCourt, bu ülkelere yeni gelmekte olan ucuz Android modellerin ise Nokia'ya rekabet oluşturduğunu söyledi.

Nokia'nın gelecek dönemde Lumia modelini geliştirirken yapacağı harcamalar için Asha'nın oluşturduğu tabandan destek alabileceği söyleniyor.

Devamını CNBCE.com'da okuyun.

Sayfa Yükleniyor...