Lumix G3 hız rekoru kırıyor

Tek dokunuşta nokta atışı: Panasonic, dokunmatik ekranlı ve süper hızlı odaklamalı yeni Lumix G3 dijital fotoğraf makinesini duyurdu.

Haberler 12.06.2011 - 12:18

Lumix G3 hız rekoru kırıyor

Japon devi Panasonic’in bu yıl 10. yaşını kutlayan Lumix fotoğraf makinesi serisi, son yılarda atağa kalkarak özellikle Avrupa pazarında ilk sıralara yükselmeyi başardı. Özellikle aynasız, yarı-profesyonel, değiştirilebilir objektifli G serisiyle yakalanan popülarite, bu hafta Roma’da tanıtılan 3. nesil modellerle pekişeceğe benziyor.

Elektronik vizörlü, değiştirilebilir lensli sistem fotoğraf makinelerinin en küçük ve en hafifi olan Panasonic Lumix G3, pek çok markanın da izlediği yolda ilerleyerek, profesyonel makinelerin görüntü kalitesiyle kompakt makinelerin pratikliği ve hafifliğini bir araya getiriyor. Lumix G Micro System ailesinin yen üyesinin en iddialı olduğu konuysa, bu sınıftaki makinelerde kullanılan en hızlı odaklamaya sahip olması. Bu özelliğin art arda hızlı çekimde verdiği sonuç gerçekten inanılmaz.

Bir makinede şahsen tercih ettiğim en önemli özelliklerden olan hareketli, çok açılı LCD ekran G3’te mevcut. Dokunmatik ekrana dokunarak 'nokta odaklama' da yeni özelliklerden.

EN HIZLI ODAKLAMA
Firmanın açıkladığı teknik verilere göre Lumix G Micro System teknolojisi 0,18 saniye ile dünyadaki en hızlı otomatik odaklayı yapabiliyor. LCD ekranda dokunmatik kontrol ve Pinpoint AF özelliği de isabetli odaklamaya katkı sağlıyor. Seri çekim performansı 16.0 megapiksel tam çözünürlükte saniyede 4 kare kadar artırılmış.

Panasonic Lumix G3 aynı zamanda uygun lensle 3D çekim yapabiliyor. Bellek kartına kaydedilebilen fotoğraf ve vieolar elbette daha sonra Panasonic VIERA televizyonlarda izlenebiliyorlar.

Manuel, diyafram öncelikli, enstantane öncelikli gibi profesyonel ayarların bulunduğu makinede ‘Akıllı Otomatik (Intelligent Auto)’ seçeneği de var. Ancak bu özelliğe sahip hiç bir marka ve makinede mükemel sonuç veremeyen bu özellik yerine G3’ün hakkını tam verecek manuel ya da yarı-manuel bir modu seçmenizi öneririz. Bu klasmanda bir makine alıyorsanız biraz ders çalışmak lazım değil mi?

FULL HD
G3 ile Full HD AVCHD 1920 x 1080, 50i kalitesinde filmler çekilebiliyor. Tam zamanlı otomatik odaklama ve otomatik odaklama takibi gibi işlevler sayesinde ekrandaki bir nesneye tek dokunuşla odaklanılabiliyor ve o nesne hareket halinde olsa bile odak korunabiliyor.

Bir önceki G2 modelinde bulunan stereo mikrofon takılabilme özelliğinden yeni üründe vazgeçilmiş. Aynı şekilde vizör ve ekran arasında geçişi sağlayan otomatik sensör de, kullanışlılığı arttırmak amacıyla, kaldırılmış. Yani hedefe vizörden veya ekrandan bakma seçeneğini manuel olarak tek tuşla ayarlıyorsunuz.

Sahne modları ve Yaratıcı Kontrol gibi ekstra özelliklere de sahip Panasonic Lumix G3, Temmuz ayında Türk fotoğraf severler ile tanışacak. Ürünün nakit satış fiyatı ise 1.899 TL olarak açıklandı.

Sayfa Yükleniyor...