Altyazı 2012’nin ilk sayısında, geçtiğimiz Kasım ayında hayatını kaybeden Lütfi Ö. Akad’ı, bugüne kadar hazırladığı en kapsamlı dosyalardan biriyle anıyor. Yalnızlar Rıhtımı’ndan Hudutların Kanunu’na, Kızılırmak Karakoyun’dan Gelin-Düğün-Diyet Üçlemesi’ne yönetmenin bütün önemli filmlerinin tematik yazılarla incelendiği dosyada ayrıca sinemacılar, sinema yazarları ve akademisyenler, Akad külliyatı içinde kendilerini en çok çarpan sahneleri, anları, diyalogları anlatıyorlar. Dosyada Fatih Özgüven’in Akad’la Vesikalı Yarim üzerine yaptığı bir söyleşi de yer alıyor.

MELANKOLİ
Hep olduğu gibi yeni filmiyle de yine bolca tartışma yaratan Lars von Trier, depresyon ve melankoli kavramlarını bir felaket öyküsü çerçevesinde işliyor. Öte yandan Melankoli’de, yönetmenin alışıldık provokatif tavrı ve cinsiyetçi bakışı da yerli yerinde duruyor.

ZENNE
M. Caner Alper ve Mehmet Binay, kendi babası tarafından öldürülen Ahmet Yıldız’ın gerçek hikâyesinden yola çıkan ve Altın Portakal’da ‘En İyi İlk Film’ seçilen Zenne’yi anlatıyor.

MIRANDA JULY
Miranda July’ın kısa filmlerine, video işlerine ve uzun metrajlarına toplu halde baktık. İkinci uzun metrajı Gelecek’i (The Future) ise, yaptığımız özel söyleşide genç yönetmenin kendisinden dinledik.

ALTYAZI’da ayrıca
İçinde Yaşadığım Deri (The Skin I Live in): Almodovar’dan sapkın bir intikam filmi, Ken Russell’ın anısına: Şok ve Yıkım Estetiği, Yüzüklerin Efendisi’nin yapım tasarımcısı Grant Major ile İzliyorum, Dizi film kuşağı’nda bu ay: Person of Interest, 35. Duisburg Film Festivali: Genç belgeselciler, ustaları geçti!

Bu sayıdaki eleştiriler; Hayat Ağacı (The Tree of Life), Gelecek Uzun Sürer, Hugo, Sherlock Holmes: Gölge Oyunları (Sherlock Holmes: A Game of Shadows), Bisikletli Çocuk (Le gamin au vélo), Zirveye Giden Yol (The Ides of March)