Lynch: Karanlık zihnin derinlerinde

'Başka dünyanın adamı' David Lynch'in festival kapsamında açılan, fotoğraf ve gravürlerinden oluşan sergisi 29 Mayıs'a kadar açık....

Haberler 28.04.2010 - 10:33

Lynch: Karanlık zihnin derinlerinde

Beyazperdenin en özel isimlerinden David Lynch'in dünyası bir süredir İstanbullu sanatseverlere açık. İstanbul film Festivali kapsamında açılan 'David Lynch'in Fotoğraf ve Gravürleri' sergisi, usta yönetmenin gençlik yıllarında yaptığı resim ve gravürleri görmek için büyük bir şans.

Sinemadan önce soyut dışavurumcu resimler yapan, kışkırtıcı yönetmen, 1966'da Pennsylvania Güzel Sanatlar Akademisi'nde resim eğitimine devam ederken kendi deyişiyle "karanlık" bir tablosundaki figürün hareket ettiğini gördü ve rüzgâr sesi duydu.

Resmindeki figürlerin de hareket etmesini isteyen Lynch'in eserlerindeki baskın tema "yozlaşmış bir dünyada tutsak kalmış bir masumiyet"tir. Betimleri karanlık, grotesk, çoğunlukla tek bir figür üzerindendir; yalnız bir ağaç, kaybolmuş bir köpek, köhne bir ev gibi…

İnsana özgü ve insandan ayrışan tüm tuhaflıkları, çürümüşlükleri, manevi ve maddi atıkları hayal dünyasına malzeme eden David Lynch'in sıra dışı fotoğraf ve gravürleri bambaşka bir dünyanın kapılarını aralıyor.

Hala göremeyenler için 'David Lynch'in Fotoğraf ve Gravürleri' sergisi 29 Mayıs'a kadar Artene'de.

Sayfa Yükleniyor...