Usta sinema ve tiyatro oyuncusu Macide Tanır hayatını kaybetti. 1922 doğumlu sanatçı bir süredir yoğun bakımda tedavi görüyordu.

Son olarak 17. Sadri Alışık Tiyatro Ödülleri'nde 'Onur Ödülü'ne layık görülen Tanır, 90 yaşında hayata veda etti.

Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü'nden yapılan yazılı açıklamada, tedavi gördüğü hastanede solunum yetmezliği nedeniyle dün yaşamını yitiren Tanır için yarın saat 12.00'de Ses Tiyatrosu'nda tören düzenleneceği bildirildi.

Tanır'ın cenazesi törenden sonra Teşvikiye Camisi'nde kılınacak ikindi namazının ardından toprağa verileceği belirtildi.

Açıklamada, Tanır'ın ''Üstün sanatçı kimliğiyle tiyatronun kuruluş amaç ve ilkelerini birleştirdiği ve öncü sanatçı kimliğiyle görevini başarıyla yerine getirdiği'' ifadesi kullanıldı.

Tanır'ın hiç ara vermeden 1944 yılından, yaş haddinden emekli olduğu 1985 yılına kadar devam eden Tatbikat Sahnesi ve Devlet Tiyatrosu'ndaki sahne hayatında 63 farklı oyunda görev aldığı ve ''Devlet Sanatçısı'' unvanı dahil, birçok önemli ödülün sahibi olduğu kaydedildi.

Hayatı:
Ankara Devlet Konservatuarı Tiyatro ve Opera Bölümünü'nden sınıf atlayarak 3 yılda mezun olan Tanır, 1943 yılında Devlet Tiyatroları'na katıldı.

1985 yılına kadar sahnelerde kalan oyuncu dünya tiyatro edebiyatının önemli eserlerinin başrollerini oynadı.

Şehnaz Tango dizisinde yer alan ve önemli bir seslendirme sanatçısı da olan Tanır, Yer Demir Gök Bakır, Yengeç Sepeti, Cumhuriyet gibi filmlerde oynadı.

Aldığı pek çok ödülün yanı sıra 1991 yılında Devlet Sanatçısı ünvanı alan Tanır, 'Tiyatronun Cadısı' isimli bir anı kitabı da çıkarmıştı.