Tedavi gördüğü hastanede solunum yetmezliği nedeniyle önceki gün 90 yaşında hayatını kaybeden Devlet Tiyatroları sanatçısı Macide Tanır, Emirgan Mezarlığı'nda toprağa verildi.

Tanır'ın cenazesi öğle saatlerinde Ses Tiyatrosu'nda düzenlenen törenin ardından Teşvikiye Camisi'ne getirildi.

Burada Tanır'ın manevi kızı Emine Umar taziyeleri kabul etti.

Cenaze törenine, Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Lemi Bilgin, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Orhan Erinç, Rutkay Aziz, Gülriz Sururi, Sumru Yavrucuk, Menderes Samancılar, Derya Baykal, Can Gürzap, Ferhan Şensoy ve Hatice Aslan'ın da aralarında bulunduğu çok sayıda sanatçı ve Tanır'ın yakını katıldı.

Tanır'ın cenazesi, ikindi namazının ardından kılınan cenaze namazından sonra Emirgan Mezarlığı'nda toprağa verildi.

Sahnede geçen hayat
Macide Tanır hiç ara vermeden 1944 yılından, yaş haddinden emekli olduğu 1985 yılına kadar devam eden Tatbikat Sahnesi ve Devlet Tiyatrosu'ndaki sahne hayatında 63 farklı oyunda görev aldı ve 'Devlet Sanatçısı' unvanı dahil, birçok önemli ödülün sahibi oldu.

Ankara Devlet Konservatuarı Tiyatro ve Opera Bölümünü'nden sınıf atlayarak 3 yılda mezun olan Tanır, 1943 yılında Devlet Tiyatroları'na katıldı.

1985 yılına kadar sahnelerde kalan oyuncu dünya tiyatro edebiyatının önemli eserlerinin başrollerini oynadı.

Şehnaz Tango dizisinde yer alan ve önemli bir seslendirme sanatçısı da olan Tanır, Yer Demir Gök Bakır, Yengeç Sepeti, Cumhuriyet gibi filmlerde oynadı.

Aldığı pek çok ödülün yanı sıra 1991 yılında Devlet Sanatçısı ünvanı alan Tanır, 'Tiyatronun Cadısı' isimli bir anı kitabı da çıkarmıştı.