TV’nin en prestijli dizisi 'Mad Men’in bitiş tarihinin belirlenmiş olması, seyir heyecanını daha da artırdı. CNBC-e Dergi olarak son iki sezon hakkındaki merakımızı gidermek üzere dizinin ekibiyle Los Angeles’taki Beverly Hills Otel’de buluşup, kafamızdaki soru işaretlerini gidermeye çalıştık. Röportajın en can alıcı noktası ise Jon Hamm'in Türk gazetecileri görünce 'Galatasaray' diye bağırması oldu.

Dizinin yaratıcısı-yapımcısı Matthew Weiner’a göre “sonun başlangıcı pilot bölümü çektikleri andı”. Yazarlar odasında ortaya atılan ama sonrası için saklanan en iyi fikirleri bu son iki sezonda kullanacaklarını belirtmekten de geri kalmıyor. “Şimdiye kadar bir sonraki sezonun çekilip çekilmeyeceğini bilmiyorduk. İki sezona göre plan yapsak da Mad Men’in genel yapısını bozmadık ve kendi içinde bütünlüğü olan bir sezon hazırladık. Bunu yaparken şimdiye kadar ertelediğimiz iyi fikirlerimizi de kullanmayı ihmal etmedik.”

Bir önceki sezon finalinde, asla yapmayacağı bir şeyi Megan için yapan, arkasından da bir barda soluğu alıp, eski hayatına el sallar şekilde bıraktığımız Don Draper’ı düşününce Weiner’ın bu söylediğine inanmakta zorlanıyoruz. Ne de olsa Don’ın eski hayatına dönüp dönmeyeceği hepimizin kafasını kurcalayan en büyük soru… Weiner’a kalırsa asıl odaklanmamız gereken şey bir önceki sezon finalinde Don’a yöneltilen “Yalnız mısın?” sorusunun cevabı. Zira bu duyguyu izleyicisine sık sık hissettirmekten çekinmeyen bir dizi Mad Men ve karakterleri tüm çıplaklığıyla, tüm yalnızlığıyla sergilemek de dizinin anlatım tarzını özetler nitelikte. Weiner, Don’ın yalnız olup olmadığının cevaplanacağını ama gerçekten yalnız olup olmadığı sorusunun da detaylı bir şekilde inceleneceği bir sezon vaat ediyor. Bu sezonu değişim ve yalnızlık kavramlarıyla özetliyor.

DON DRAPER: HEM İTİCİ HEM POPÜLER
Erkekler o olmak istiyor, kadınlar onunla olmak istiyor. İşin aslına bakarsanız Don Draper mutlu bir adam değil. Hadi diyelim kadınlar onu kurtarmak istedi, peki erkeklere ne oluyor? Jon Hamm’in cevabı ilginç, “Bu durum senin kadar beni de şaşırtıyor. Hayatındaki kadınlar ya onda aradıklarını bulamıyor ya da hayal kırıklığı yaşıyorlar. Ama Don için de bu durum geçerli... Belki o da herkes gibidir, ama günü kazanarak bitirmeye çalışıyordur ve bu tatmin olmuş hali de insanlara çekici geliyordur. Bu kadar itici bir adamın bu kadar popüler olması için, takım elbise içinde yakışıklı görünmesinden daha mantıklı bir açıklama bulamıyorum açıkçası.”

GALATASARAY HAYRANI JON HAMM
Röportaj sırasında gazetecilere hangi ülkeden geldiğini soran Jon Hamm sıra bize gelince “Galatasaray!” diye bağırdı. Hemen her ülkenin futbol takımlarından en az birinin adını bildiği dikkatimizden kaçmayan Hamm, Amerikan Milli Takımı’nı tuttuğunu söyledi ama bunu söylerken gözlerinde Galatasaray derkenki parıltıyı göremedik.

YAŞLILIK TRAŞI
Sezonlar ilerledikçe dizide zaman da ilerliyor, karakterler de yaşlanıyor. Henüz 20’lerinde tanıştığımız Pete Campbell, artık 30’larında. Bu zaman aşımının doğal bir şekilde ekrana yansıması için Pete’i canlandıran Vincent Kartheiser’ın alnının üst tarafı traş edilip saç çizgisi gerilemiş gibi gösterilmiş.

Röportajın devamı CNBC-e Dergi Eylül sayısında...