Maden ocağında göçük

Nevşehir’de bir maden ocağında göçük meydana geldi. Göçükte 1 işçi hayatını kaybetti, 13 işçi de yaralandı.

26.04.2014 - 11:53

Maden ocağında göçük

Avanos ilçesine bağlı Büyükayhan köyü yakınlarındaki özel bir şirkete ait kömür madeninde öğle saatlerinde göçük meydana geldi.

Göçükte Ferdi Gürlek isimli işçi hayatını kaybetti, 13 işçi de yaralandı. Yaralı işçiler hastaneye kaldırılarak tedavi altına alındı.

Vücudunda yanıklar olan Emin Gülban ve Selim Öçal Ankara Numune Hastanesi'ne sevk edildi.

Diğer yaralılar Yaşar Güneş, Serkan Koç, Aydın Gülkan, Kuddusi Özbek, Tugay Demir, Uğur Kale, İmdat Koyuncu, Tarık Develi, Mehdi Yıldız, Ersan ve Murat Akkuş'un tedavilerine Nevşehir'deki hastanelerde devam edildiği öğrenildi.

Gaz sıkışmasının neden olduğu öne sürülen göçükle ilgili soruşturma başlatıldı.

ENERJİ BAKANI BİLGİ ALDI
Kayseri'de bulunan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız da Nevşehir Valisi'yle telefonla görüşerek, olayla ilgili bilgi aldı.

Konuyla ilgili olarak gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Yıldız, sözkonusu maden için kapatma kararı bulunduğunu söyledi.

Yıldız, "Çalışmalarını şartlarından dolayı uygun bulmadığımız bir ocak. Türkiye'de yaptığımız denetimlerde özellikle iş güvenliğiyle ilgili yapılan denetimlerde 114 maden ocağını kapattık. Bu da onlardan biriydi" dedi.

İnceleme yapmak için üç kişilik bir heyetin maden ocağına gittiğini belirten Yıldız, "Eğer maden ocağındaki eksiklikleri gidermek üzere yapılan bir çalışma ise bunu biz makul görürüz. Yok orada kömür üretimi yapmak için bizden izinsiz girdilerse bunun müeyyidelerinin ağır olduğunu söylemeliyiz. Bu heyetin yapacağı incelemenin ardından belli olacak" diye konuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...