Balıkesir Valiliği'nden, Soma'daki maden faciasında hayatlarını kaybeden işçilerin ailelerine yapılacak yardımlarla ilgili bir açıklama geldi.

"Faciada hayatını kaybeden 301 işçinin 104'ü Balıkesir nüfusuna kayıtlı. 82 işçinin cenazesini, merkez ve bağlı ilçelerinde toprağa verdik" diyen Vali Turhan, işçilerin geride kalan ailelerin mağdur olmaması için devletin elinden geleni yaptığını söyledi.

Ailelere en kısa sürede maaşlarının bağlanacağını belirten Turhan, "O zamana kadar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarımız, ailelerin acil ihtiyaçlarını karşılıyor. Hayırseverlerimiz, sivil toplum örgütlerimiz, gerekli desteği veriyor" dedi.

Turhan, acıları hafifletmek ve yaraları sarmak için çaba harcadıklarını ifade ederek, şunları kaydetti:

"Sözün bittiği yer, Allah kimseye evlat acısı vermesin. Hayatını kaybeden işçilerin ailelerine ilk etapta biner lira nakdi destek ile gıda yardımları yapıldı. Yarından itibaren ailelere ikişer bin lira daha destek verilecek. Bununla kalmayacağız, desteklerimiz sürecek. Mezarlarını yaptıracağız.

Bazı ailelerin durumları düşündüğümüzden kötü, bu ailelere daha fazla yardım yapacağız. Tespitler bitmek üzere. Heyetler gidiyor, ihtiyaçlarını belirliyor. Devletimiz büyük ve güçlü bir devlet. Bu ailelere en kısa sürede maaş bağlanacak. Devletimiz, kimseyi açıkta bırakmayacak, kimseye muhtaç etmeyecektir, yaraları saracağız."