Madenin sahibi: Beni tutuklarsanız...

Bursa'da 19 kişinin öldüğü maden ocağının sahibi Nurullah Ercan, faciadaki tüm sorumluluğun müdürlerde olduğunu savundu. Ercan, “68 yaşındayım. Şeker ve tansiyonum var. Tutuklanırsam ailelere yardım edemem” dedi.

NTV Haber 22.12.2009 - 19:24

Bursa’nın Mustafakemalpaşa ilçesinde 19 işçinin yaşamını yitirdiği maden ocağının sahibi Büyükköy Madencilik’in yönetim Kurulu Başkanı Nurullah Ercan, facianın ardından ortalarda kaybolmuştu.

8 gün sonra ifadesi alınan Bükköy Madencilik sahibi Nurullah Ercan'ın, sevkedildiği mahkemede "Sorumlu ben değilim" dediği ortaya çıktı.

Ercan, şunları söyledi: "1994 yılında Bükköy'deki işletme faaliyetleri için Fahrettin Şolpan ile anlaştık. Fahrettin Şolpan bu şirkette taşeronluk yapar. Ben ise 2-6 aylık periyotlarla madene gelip giderim. Madenlerimizdeki tüm yetki ve sorumluluk müdürlerdedir. Sorumlu müdürler madenlerdeki eksiklerin giderilmesi için alım yapmak dahil tam yetkilidirler. Bu nedenle bir eksiklik varsa bunu sorumlu müdürün derhal gidermesi gerekirdi.”

Nurullah Ercan, gaz ölçümü yapılmadığı iddiasının doğru olmadığını da savundu.

Ercan, şöyle konuştu: “En son geçtiğimiz Ekim ayı içersinde madeni ziyaret ettim. Maden mühendisi olduğum için teknik konularda bilgim var. Hazırlanan rapora göre birinci ve ikinci patlamalar normal gerçekleşmiş. Sıkıntı üçüncü kez dinamit patlatılmasında yaşandı. Bu patlamaların arası beşer dakikadır. Bu nedenle gaz ölçümü yapılmadığı iddiası doğru değildir.”

Ercan'ın avukatları da müvekkillerinin 68 yaşında şeker ve tansiyon hastası olduğunu, mağdur olan ailelere gerekli yardımı yapacağını, tutuklanması halinde bu yardımı yapmasının imkansız olacağını söyledi.

Nurullah Ercan, mahkeme tarafından serbest bırakılmıştı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...