Madımak önünde karanfilli anma

35 aydın ve sanatçının yakılarak öldürüldüğü Sivas katliamının 19. yıldönümünde, yasağın bu yıl kaldırılması üzerine eski Madımak Oteli’nin önünde anma yapıldı.

02.07.2012 - 00:13

Madımak önünde karanfilli anma

2 Temmuz Sivas Olayları'nın yıldönümü nedeni ile büyük anma, çeşitli Alevi Dernekleri, siyasi partiler, sivil toplum örgütlerinin desteği ile gerçekleştirildi.

Türkiye'nin çeşitli illeri ve yurt dışından gelenlerin oluşturduğu yaklaşık 15 bin kişi Seyrantepe Mahallesi üzerinde toplandıktan sonra yürüyüşe geçti.

Yürüyüş çerçevesinde grubun en ön sırasında olayda yaşamını yitirenlerin aileleri yer aldı.

Sivas Valisi Ali Kolat, Belediye Başkanı Doğan Ürgüp ile kamu kurum ve kuruluşlarının müdürleriyle, 2 Temmuz 1993'te meydana gelen olaylarda hayatını kaybeden 35'i aydın ve sanatçı 37 kişi için Bilim ve Kültür Merkezi'ne dönüştürülen eski Madımak Oteli binasında oluşturulan anı köşesine karanfil bıraktı.

Sivas Valisi Ali Kolat, Belediye Başkanı Ürgüp ve beraberindekiler, Valilik önünden yürüyerek Bilim ve Kültür Merkezi'ne dönüştürülen eski Madımak Oteli binasına geldi.

VALİ KOLAT: BİZİM İÇİN İBRET OLSUN
Olayın kınayan Kolat, “Karanlık güçler, bizi karanlığa sürüklemek için, geleceğimizi karartmak için bu tür provokatif olaylara ülkemizin başka yerlerinde de sebebiyet vermiştir” dedi.

Kolat, şunları söyledi: ''Bu tür acılar inşallah bizim birlik ve beraberliğimizi bozmayacaktır. Bu acıları gördükçe birlik ve beraberliğimiz daha da artacaktır. Burada gördüğünüz Mevlana Celallettin Rumiler, Hacı Bektaşi Veliler, Pir Sultan Abdallar, Aşık Veyseller, bütün bunlar, bizim birlik ve beraberliğimizin hamurunu oluşturmuşlardır. İnşallah, onların çizdiği yolda yürüyerek bu acıların yaşanmamasını temenni ediyoruz. Bu acılar bizim için bir ibret olacaktır.”

Vali Kolat, ''Devlet hiç sahiplenmedi'' söyleminin gerçeği yansıtmadığını dile getirdi.

Otelin kamulaştırılması sürecinde Devlet Bakanı olan Faruk Çelik ile buraya karanfil bıraktıklarını anımsatan Kolat, ''Bu acıyı unutmamaya devam edeceğiz'' ifadelerini kullandı.

Kolat, konuşmasının ardından Ürgüp ve diğer yetkililerle, olayda yaşamını yitirenlerin isimlerinin yer aldığı anı köşesine karanfil bıraktı.

Kolat ve Ürgüp, olayda yaşamını yitirenlere Allah'tan rahmet dileyerek, bu tür acıların bir daha yaşanmamasını temenni etti.

BAŞKAN ÜRGÜP: GERÇEK FAİLLER ORTAYA ÇIKARILSIN
Anma programına, Sivas Emniyet Müdürü Ahmet Kemal Seyhan ve İl Müftüsü Yusuf Şahin'in aralarında bulunduğu protokol üyeleri katıldı.

Daha sonra Belediye Başkanı Doğan Ürgüp ve kentteki 70 sivil toplum örgütü temsilcisi Bilim ve Kültür Merkezi önüne gelerek binaya karanfil bıraktı.

Grup adına açıklama yapan Doğan Ürgüp, bu olayın acısını samimi olarak yüreklerinde yaşadıklarını, olayların kesinlikle Sivas halkının inisiyatifinde meydana gelmediğini söyledi.

Yaşamını yitirenler için Allah’tan rahmet dileyen Ürgüp, “Olayın gerçek faillerinin ortaya çıkarılmasını devlet yetkililerimizden bekliyoruz. Bin yıldan fazla kardeşçe yaşama kültürünün en güzel örneğini gösteren Sivas bundan sonra da birlik beraberlik içinde hiçbir girişime müsaade etmeyecektir” dedi.

NESİMİ ÇİMEN'İN EŞİ İSYAN ETTİ
Olaylarda yaşamını yitiren yazar Nesimi Çimen'in eşi Makbule Çimen ise Bilim ve Kültür Merkezi olarak düzenlenen otel binası önünde isyan etti.

'Biz burada yakıldık' diye bağıran ve kapıları yumruklayan Çimen, eşinin fotoğraflarını taşıdı.

Olay sırasında kendisinin de otel binası içinde olduğunu ve vücudunda yanıklar oluştuğunu belirten Makbule Çimen, bununla ilgili olarak çekilen ve vücudundaki yanık izlerini yer aldığı fotoğrafı gösterdi.

Otel binası önünde bulunanların ise ellerindeki su şişesini binanın camına döktükleri görüldü.

Madımak Oteli önündeki polis barikatı engeline takılan katılımcıların bazıları ellerinde yer alan 'Madımak Müze olacak' ve benzeri yazılar içeren dövizleri, barikatlara taktı.

CHP VE BDP KATILDI
Etkinliğe CHP adına 20 milletvekili katıldı. Parti binasında bir araya gelen milletvekilleri, ilk olarak kent meydanında bulunan Atatürk Anıtı'na çelenk sundu.

Anma etkinliklerine Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve bazı partililer de katıldı.

Alevi Bektaşi Federasyonları Genel Başkan Yardımcısı Engin Gündük, ise 19 yıldır Madımak oteli önüne katledilenleri anmaya geldiklerini belirterek, ‘’ Zaman aşımına uğratarak devletin katilliğini örtmeye çalışıyorlardı. Bütün engellemelerinize rağmen bütün ayrıştırmalarınıza rağmen biz karanlığa hesap sormaya devam edeceğiz." dedi.


  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...